Dostávám do rukou nové technologie, které se snažím vyšperkovat - cetin.cz
Dostávám do rukou nové technologie, které se snažím vyšperkovat
Lukáš Krupka pracuje jako specialista pro rozvoj přístupové sítě. V technologické laboratoři testuje zařízení ještě předtím, než si je vyzkoušejí zákazníci. Jak měření vypadají i mnohem víc se dozvíte v článku.
Jak jste se dostal k práci v CETINu?
Sám jsem se do CETINu ozval s tím, že mám zájem o brigádu. Sepsal jsem, co mám vystudované, jaká práce mě baví a čemu bych se chtěl věnovat. Líbil jsem se jim a vytvořili mi vlastně místo přesně na míru. Nastoupil jsem tak do technologické laboratoře pro rozvoj fixní přístupové sítě. Na stejném oddělení pracuji i dneska.
Jak jste se o CETINu tehdy dozvěděl?
CETIN jsem poprvé zaznamenal ve zprávách v době, kdy se dělilo O2 a CETIN vznikal. Zástupci firmy byli i na pracovním veletrhu u nás na fakultě. Na základě toho jsem si zjišťoval další informace a viděl jsem, že je to v mém oboru zajímavá společnost.
Co jste vystudoval?
Fakultu elektrotechnickou na ČVUT v Praze, obor komunikační systémy a sítě. Učil jsem se třeba o optice, DSL a samozřejmě o bezdrátových sítích.
Po škole jste tedy nastoupil brigádně co CETINu. Jaká byla vaše cesta k dnešní pozici?
Po roce jako brigádník, kdy jsem k tomu dělal ještě jinou práci, jsem se rozhodl, že v CETINu nastoupím na plný úvazek. Moje pozice se jmenuje specialista pro rozvoj přístupové sítě. Obsah práce zůstal hodně podobný. Věnuji se aktivním prvkům v technologické laboratoři. Testujeme zařízení předtím, než jdou do naší sítě.
Co si můžeme pod aktivními prvky představit?
Zabývám se metalickou i optickou sítí. U metaliky pracuji hlavně s DSLAMy a naším Terminátorem. U optiky je to třeba takzvané OLT. Zjednodušeně řečeno jde o krabici, která pomocí technologie GPON a XGSPON komunikuje přes optické vlákno na velké vzdálenosti s dalšími krabičkami přímo u zákazníků. Zabývám se tedy konkrétními aktivními prvky, chcete-li krabičkami. Různá vlákna a splittery mají na starost zase jiní kolegové.
Naším úkolem je vyzkoušet všechny možné varianty případů tak, aby nedocházelo k chybám v síti. Jinými slovy musíme mít jistotu, že můžeme poskytnout takovou službu, kterou si zákazník objednal a že bude v dané kvalitě a bez chyb i výpadků.
Jak vypadá váš běžný pracovní den nebo týden?
Většinu práce trávím v technologické laboratoři, kde děláme různé testy. Nějaký čas zabere příprava, správné zapojení, pak následuje samotné testování. Během týdne mám samozřejmě také různé schůzky. Musíme se na projektech sjednotit a hledat co možná nejúčelnější řešení.
Jak tedy probíhá testování?
Používáme některé druhy analyzátorů a generátorů provozu – pro metalickou i optickou část. Pomocí nich simulujeme různé situace, které mohou v síti nastat – třeba přetížení linky nebo testování maximální propustnosti. Můžeme si vyzkoušet i připojení stovek uživatelů na jeden port. Zjistíme tím, jestli jsme schopni dosáhnout rychlostí, které pak nabízíme zákazníkům. Snažíme se zajistit, aby byl uživatelský zážitek co nejlepší.
Zabývali jste se také testováním nového tarifu 2/1 Gb/s, který CETIN spustí v dubnu?
Tento produkt byl jedním z hlavních témat, kterému jsme se v poslední době věnovali. Bylo potřeba vyzkoušet, jestli je takových rychlostí naše přístupová síť schopná. A ukázalo se, že je.
Jaké dovednosti a schopnosti potřebujete, abyste mohl dělat dobře svou práci?
Rozdělil bych to na dvě části. Tou první je technologická znalost – musíte rozumět optické i metalické síti a umět pracovat s analyzátory a generátory provozu.
Druhou částí jsou takové lehce manažerské schopnosti. Musíte si umět sám dobře rozplánovat úkoly, dívat se na problematiku z větší šířky a pochopit, kde je problém. Je dobré o práci přemýšlet optikou toho, že poskytujeme službu zákazníkům. Proto se na technologie dívám z více úhlů pohledu. Z technologické podstaty i toho, jak budou danou službu využívat zákazníci.
Jaká byla v dětství vaše práce snů?
Jako malý kluk jsem chtěl být voják, závodník nebo hokejista. Hlavně tedy hokejista. Nic z toho se nesplnilo, ale vůbec mi to nevadí. Vyloženě práci snů v oblasti telekomunikací jsem nikdy neměl.
Co děláte ve volném čase?
V mládí jsem se věnoval fotbalu a zejména hokeji. Jsem rád, že mi tento koníček vydržel. Hokej totiž ještě doteď hraji na krajské úrovni – od září do března máme sezónu a hrajeme zápasy.
Baví mě také malý fotbal, hokejbal nebo squash. Rád mám i výlety do přírody a čundry s kamarády. V zimě mě baví běžky a lyžování.
Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Baví mě kontakt s novými technologiemi ještě dřív, než vůbec přijdou do naší sítě a než je vyzkoušejí zákazníci. Moje práce je takové odhalování nových věcí a snaha uvést je do ostrého provozu. Dostávám do rukou nové technologie, které se snažím vyšperkovat. To je na mé práci vlastně to nejzajímavější. Mám možnost si vyzkoušet mnoho technologií, ke kterým by se člověk jen tak nedostal.
Co vás na práci naopak baví nejméně?
Nebaví mě, když se dostanu do smyčky a musím rutinně opakovat některé testy. Rutinu bychom chtěli co nejvíc odbourat automatizací, která už nějakým stylem běží. Ale ještě ji určitě můžeme vylepšit.
Co byste přál CETINu na příštích 5 až 10 let?
Aby CETIN dokázal výrazně rozvíjet svou optickou síť – v ní vidím budoucnost. Určitě bych si přál, aby se i přes byrokracii povedlo zapojit co nejvíc optických přípojek po celé republice.
Také bych byl rád, kdyby v CETINu i přes růst zůstala přátelská atmosféra, která tu panuje dnes.
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích 10 letech?
Mám představu spíš evoluce než revoluce. Lidem se to nemusí zdát, ale deset let uteče jako voda. Myslím si, že se postupně budeme moct na danou technologii více spolehnout a samozřejmě bude pokrok i v rychlostech. To pak umožní využívat aplikace jako hologramy nebo rozšířenou a virtuální realitu zcela běžně.