Na stáži jen vařit kafe? Na to v CETINu zapomeňte

Na stáži jen vařit kafe? Na to v CETINu zapomeňte

V CETINu moc rádi spolupracujeme se studenty středních i vysokých škol. A necháváme je pracovat také na důležitých projektech. Chceme totiž, aby se něco skutečně naučili. Přečtěte si rozhovor s Filipem Koklarem, který si u nás vyzkoušel práci rovnou ve dvou odděleních. 

Jak jste se dostal k současné praxi v marketingovém týmu CETINu?
Moje cesta k marketingu byla specifická. Vystudoval jsem technicky zaměřenou střední školu a pokračoval ve stejném oboru i na vysokou. Proto jsem si našel brigádu v datovém centru CETINu. Pracoval jsem tam s lidmi, kteří mají na starost infrastrukturu. V době, kdy mi končila smlouva, jsem měnil shodou okolností také vysokou školu. Technika mě na ní tolik nebavila a rozhodl jsem se studovat marketing na NEWTON University.
 
Takže vás napadlo najít si praxi rovnou v CETINu?
Ano, praxi jsem ke studiu potřeboval. Proto jsem si řekl, že dokud ještě ve firmě pracuji, zkusím se přes interní komunikaci zeptat, jestli nehledají stážistu v marketingu. Nakonec 
se pro mě místo našlo a od ledna v marketingovém týmu pomáhám.
 
Co byste poradil někomu, kdo chce také nastoupit na stáž do CETINu?
V první řadě je dobré se podívat, jestli nejsou vypsané volné pozice na webu CETINu. Když tam zájemci nic neuvidí, není třeba věšet hlavu. Poradil bych napsat mail na lidi z HR (hr@cetin.cz) s dotazem, jestli není nějaké místo, kde mohou pomáhat. Já to takhle zkusil a vyšlo mi to. 
 
Jak vlastně stáž funguje? Musíte tu být přesný počet hodin, nebo je práce volnější?
Jsem tu na DPČ a pracovní doba je i díky tomu hodně flexibilní a kolegové mi vycházejí vstříc. Nemusím do kanceláře chodit na přesně dané směny. Když jsem měl přes léto volno od školy, mohl jsem tu být od pondělí do pátku. Pomáhal jsem třeba také s organizací akce Běhej lesy. Teď – když mi začal semestr – můžu chodit méně často. Je příjemné, že si můžu práci naplánovat podle sebe. 
 
Co je náplní vaší práce?
Pomáhám hlavně Romanu Procházkovi na projektu Doporučovatel (o něm si můžete víc přečíst zde). Mám zodpovědnost především za kontaktování lidí, kteří na sebe nechají kontakt na webu www.zrychlujemecesko.cz . Řeším hlavně specifické případy. Například když lidé ještě nemají přesnou adresu svého domu, ale jen číslo parcely. Dohledávám pak potřebné informace a zkoumám, zda je možné zákazníky připojit. 
 
Pracuji také s Ondrou Kusákem, který má pod sebou v CETINu pořádání různých eventů a partnerství. Naposledy jsem mu pomáhal s přípravami Partnerského dne. Šlo o venkovní akci pro naše partnery – s hudbou a občerstvením. Dohlížel jsem, aby byl všude správně vidět branding, fungovaly LED panely a tak dále… Prostě aby vše vypadalo hezky a akce se vydařila. 
 
Spolupracuji také s marketingovou manažerkou Evou Šikl Burešovou. Psal jsem pro ni například jeden článek ohledně optimalizace rychlosti u wifi sítí. Na web navrhuji také další úpravy a vylepšení.
 
Vypadá to, že se dostanete k různorodé práci. Jste tedy s praxí v CETINu spokojený?
Určitě. Máme dobrý tým, se kterým jsem si sedl i lidsky. Na moje využití si nemůžu stěžovat. Na mnoha stážích končí práce tím, že kolegům uvaříte kávu. Já dostal důvěru a můžu zasáhnout i do větších projektů – třeba do korektur webu. Za to jsem opravdu rád.  
 
V CETINu už se nějakou dobu pohybujete. Umíte říct, kde vidíte budoucnost internetu? 
Odpověď je jasná – v optice. Pevný optický internet má totiž technologicky téměř neomezenou rychlost. Bohužel připojit celou zemi je složité a nákladné. Ale za dobu strávenou v CETINu vidím, že se o to všichni kolegové usilovně snaží.