Nahráli jsme pro vás speciální podcast. Odlehčeně a s humorem s řediteli CETINu. Čtěte! - cetin.cz
Nahráli jsme pro vás speciální podcast. Odlehčeně a s humorem s řediteli CETINu. Čtěte!
Odlehčeně a s humorem v novém CETIN podcastu mluvili hned dva naši ředitelé. Generální ředitel Martin Škop a ředitel pro strategii a rozvoj sítí Vladimír Filip. Epizodu moderoval Dan Tržil. Podcast si můžete poslechnout na některé z vašich oblíbených platforem - https://bit.ly/3JevqwK.
Pár slov o našich hostech
Martin Škop má s telekomunikacemi bohaté zkušenosti. Působil třeba v Eurotelu, Českém Telecomu nebo O2. Pět let strávil také u operátorů v Rusku. „Pak jsem si řekl, že nechci dále zastávat exekutivní role a vyměním je za konzultační. Moje první práce po návratu v roce 2020 byla pomoc CETINu s rozdělením firem v zemích, kde dříve působil Telenor. Tedy v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku. Po asi půl roce přišla nabídka z PPF, jestli se nechi zúčastnit výběrového řízení na pozici generálního ředitele. Takhle jsem se ocitl zase v exekutivní roli,“ popisuje svou cestu Martin.
Vladimír Filip – neboli náš technologický guru – pracuje v CETINu od jeho vzniku. Pokud jde o znalosti technologií, nemá u nás asi konkurenci. „Technicky jsem si zatím nesáhl vlastně jen na vlastní satelit ve vesmíru a podmořský kabel,“ říká s úsměvem Vladimír.
Otázky jim pokládal Dan Tržil, který moderuje i jeden z prvních a nejpopulárnějších českých podcastů – Proti Proudu. Tvoří také podcast „Na vlně podnikání“ nebo katalog českých podcastů Ceskepodcasty.cz
Není pochyb, že hosté měli co říct. To nejzajímavější si můžete přečíst v článku nebo si podcast rovnou poslechněte zde: https://bit.ly/3s1pAJo
CETIN se „narodil“ jako unikát
CETIN vznikl vyčleněním ze společnosti O2. Všechno začalo tím, že většinový podíl u operátora koupila PPF. „Věci tam dělají jinak. Proto přišli s nápadem, který nikde ve světě nebyl – dobrovolně rozdělit operátora na dvě části. Jedna bude obsluhovat zákazníka – vytvářet služby – a druhá se bude starat o infrastrukturu. Základní vize byla vznik nezávislého hráče, který poskytne svou síť univerzálně. Něco podobného jako u plynovodů nebo vodovodů,“ říká Vladimír, který stál přímo u zrodu CETINu.
Na rozdělení sice bylo hodně práce, ale vše jsme stihli připravit během devíti měsíců. 1. června se CETIN oficiálně narodil. „Bylo to první dobrovolné rozdělení na světě. Proto k nám ze zahraničí jezdily i návštěvy – aby se něco přiučily. Nechtěly ani věřit, jak rychle a za kolik peněz se nám vše povedlo,“ dodává Vladimír.
Spolu s operátory z Ruska tehdy přijel i Martin Škop.
Na začátku naší práce stál rDSLAM
Dneska ve spojení „CETIN a pevná síť“ skloňujeme hlavně slovo optika. Ale po našem vzniku bylo potřeba nejprve zrychlit původní metalickou síť. „Měli jsme po předchozích vlastnících technologický dluh. Proto byl klíčový rozvoj rDSLAMů. Na začátku jich bylo asi dva a půl tisíce. My jsme každý rok další dva tisíce přidali a dostali se až na číslo deset tisíc. Tím jsme výrazně zlepšili kvalitu služeb. Paralelně jsme začali budovat optiku, ale zkvalitnění metalické sítě muselo být první. Dneska má milion domácností potenciál na rychlost 250 Mb/s. Na začátku bylo běžné dosáhnout na nízké desítky Mb/s,“ vzpomíná Vladimír.
Na metalice funguje základní pravidlo. Čím je kratší vzdálenost mezi aktivním zařízení a modemem zákazníka, tím je vyšší rychlost. Pomocí rDSLAMů jsme vzdálenost zkracovali z kilometrů na pár desítek až stovek metrů. Právě díky této technologii nebo třeba i bondingu (zdvojení párů vedení) můžeme ze starých kabelů dostat maximum. A že v naší síti najdeme kabely opravdu staré. „Třeba v Pařížské ulici v Praze máme kabel z roku 1920. Z hlediska kvality je ale perfektní. Má hodně silnou žílu,“ říká Vladimír. Limitem metaliky je rychlost 250 Mb/s a takový potenciál má právě i zmíněné stoleté vedení.
Roky práce se nám už zúročily. Přes 2 miliony přípojek je možné nyní připojit rychlostí v pásmu 250 Mb/s. Povedlo se to práv díky rDSLAMům a bondingu. Loni jsme navíc zaznamenali historicky největší nárůst průměrné dostupné rychlosti v síti. Zatímco na konci roku 2020 byla tato hodnota 105 Mb/s, v současnosti je již na 177 Mb/s. Na většině přípojek došlo zároveň k navýšení uploadu, nejčastěji v poměru download/upload 5:1 (oproti předchozímu 10:1), průměrná dostupná rychlost nahrávání v síti se tak téměř zdvojnásobila.
Vybudovat optickou přípojku je jako postavit dům.
Dneska už je prioritou CETINu budování optických přípojek. Proces je však složitější, než to na první pohled vypadá. „Pro nás je to jako postavit rodinný dům. Potřebujeme stejné množství povolení. Děláme v podstatě stovky tisíc domů, které máme najednou rozjednané,“ vysvětluje Martin.
Právě úmorné papírování výstavbu brzdí. „Byli jsme se podívat v Rakousku a Německu. Tam telekomunikační firmy vědí, že když začnou stavět, do dvou měsíců povolení získají. Když nastane problém, mají úřady maximálně měsíc na dořešení. U nás je průměrná délka řízení čtrnáct měsíců,“ podotýká Martin.
Když stavíte dům, nezapomeňte na internet
Když se opravdu dostanete ke stavění domu, je dobré na budoucí připojení optikou myslet. „Všichni projektanti vědí, že potřebují při stavbě vybudovat přípojku k elektřině nebo kanalizaci. Snažíme se stavebníky naučit, aby počítali i s telekomunikační infrastrukturou. Když už mají jednou hotový výkop, stačí přidat jednu trubku navíc. Ve chvíli, kdy se k nim dostaneme s optikou, není nic lehčího než ji tam zafouknout. Za pár hodin je hotovo,“ popisuje Vladimír.
Optika je řešení na sto let
Dneska je na optice standard rychlosti 1 Gb/s. Technologie je však připravená i na 10 Gb/s a výš. „Spotřeba dat je u lidí omezená– mají jen dvě oči a uši. I kdyby u monitoru seděli osmnáct hodin, objem dat tolik neporoste. Motorem spotřeby bude zkvalitňování služeb. Změna nastane v rozvoji virtuální reality. Pokud se masivněji rozšíří, spotřeba dat se o řád až dva zvýší,“ vysvětluje Vladimír.
Kromě virtuální reality k větší spotřebě dat povede i rozšíření internetu věcí. Příkladem může být třeba chytrá domácnost – tedy různé spotřebiče připojené k internetu, které mezi sebou komunikují. Ještě o krok dál jsou pak chytrá města (smart cities). V nich bude pomocí dat optimalizovaná například doprava nebo bydlení.
V CETINu proto věříme, že optika je ultimátním řešením připojení k internetu. „Když ji dostaneme do země a ke koncovým účastníkům, máme vyřešeno na dalších sto let,“ předpovídá Vladimír.
Budujeme nejmodernější mobilní síť – stavíme 5G
Mobilní síť v Česku začala vznikat v první polovině 90. let a od té doby se její různé části postupně měnily. Nyní však CETIN začal s kompletní inovací. „Jednotlivé základové stanice demontujeme a předěláváme pasivní infrastrukturu – stožáry nebo antény a dáváme tam nové aktivní technologie. Stanice připojujeme na optiku. To je inovační cyklus, který nás posune na dalších deset let dopředu,“ myslí si Vladimír. Navíc už za nějakou dobu nebudeme muset pro zkvalitňování sítě lézt po stožárech. Další změny budeme už dělat na dálku – jen přenastavíme software.
A proč vlastně na 5G pracujeme? Mezi hlavní výhody patří velmi nízká odezva. Téměř okamžité reakce můžeme využít třeba v takzvaných privátních sítích. Slouží především pro automatizaci provozu – třeba v logistice. „S jednou firmou aktuálně domlouváme spolupráci na projektu bezobslužné distribuce zboží. Mojí vizí je, že bychom takové řešení mohli využít i v našem skladě. Denně expedujeme stovky zařízení,“ nastiňuje plány Martin.
Zajímavý je i vývoj 5G. Jako první síť totiž byla vytvořená pro kritickou infrastrukturu. „Historicky šlo spíše o zábavu. Ale dnes je internet základním nástrojem pro fungování společnosti. 5G je první síť vyvíjená pro komunikaci v reálném čase,“ říká Vladimír.
Je budoucnost v autonomních autech a 6G?
Budoucnost 5G může být třeba v online operacích nebo v rozvoji samořídících aut. „Ve spolupráci s bavorskou vládou a za podpory EU přemýšlíme o vytvoření 5G koridoru. Jde o pokrytí spojení na trase Mnichov–Praha. Ve spolupráci s výrobci automobilů a se všemi operátory vytváříme model, který pokryje dálnici a umožní fungování samořídících aut. Věřím, že za pár let to bude běžná věc,“ domnívá se Martin.
Zatímco budujeme 5G síť, odborníci už pracují i na dalším kroku – 6G. V nejbližší době asi nepřijde, ale už teď se přemýšlí, co přinese za novinky. „První uživatelský benefit vždycky je, že stávající služby fungují spolehlivěji a rychleji. Ale 6G určitě přinese i nové věci. Především lepší efektivitu kmitočtů, protože těch není nekonečně mnoho. Chceme ze stejného množství vytěžit větší kapacitu. 6G také přinese více kritických aplikací jako třeba samoříditelná auta,“ popisuje Vladimír.
Podle Martina Škopa můžeme 6G očekávat někdy za deset let a posun přinese hlavně v oblasti virtuální reality.
CETIN a koronavirus
Vytížení naší sítě výrazně ovlivnil koronavirus. „První uzavření škol vláda v jeden den oznámila a další už se mělo přejít k online výuce. Obsluhujeme přes milion fixních zákazníků a přes pět milionů mobilních. V síti během jednoho dne vzrostl provoz o 20 %. To je běžný meziroční nárůst. Kdybychom neměli rezervy, poradili bychom si se situací jen těžko. Udržovat zálohy stojí více úsilí a je to dražší. Ale tohle jsou přesně ty momenty, kdy se ukazuje, že naše strategie je správná. Chceme, aby se na nás mohla společnost spolehnout,“ podotýká Vladimír.
CETIN jako tvůrce obsahu
Kromě budování infrastruktury v CETINu přemýšlíme i o obsahu. Co zákazníkům přes stabilní a rychlé připojení můžeme poskytnout. „Máme i mediální divizi a stavíme novou televizní platformu. Je to společná věc pro všechny země, ve kterých CETIN působí. První služby jsme spouštěli v Srbsku. U nás je chceme spustit letos. Věříme v otevřenou platformu, kterou si může operátor každý den přizpůsobit,“ popisuje Martin.