Práce v CETINu je výzva. Teď mě baví projekt WOLF

Práce v CETINu je výzva. Teď mě baví projekt WOLF

Jiří Tomášek pracuje v CETINu jako manažer realizace a výstavby fixní sítě. Během své kariéry si vyzkoušel práci servisního technika, specialisty zákaznických řešení i stavbyvedoucího. Přečtěte si v rozhovoru, jaké to bylo studovat vysokou školu při práci na plný úvazek s rozrůstající se rodinou, co je pro něj výzvou a jak v CETINu vznikl nový projekt pro výstavbu optiky WOLF.
 

Co jste vystudoval?
Výuční list i maturitní zkoušku jsem získal na Středním odborném učilišti a střední škole spojů v Brně. Poté jsem zhruba rok pracoval a následně, v roce 2000, absolvoval základní vojenskou službu u Výcvikové základny vzdušných sil v Jihlavě. O tři roky později jsem se ke studiu vrátil a přihlásil se k dálkovému studiu na Fakultě managementu a ekonomiky při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Bylo náročné skloubit kombinované studium s prací?
Lehké to rozhodně nebylo. Musel jsem zvládat pět let studia v kombinaci se zaměstnáním a rodinou. Dnes jsem rád, že jsem tu odvahu našel a vytrval, i když na konci jsem byl už hodně vysílený. Dostat se ke státnicím a úspěšně je zvládnout bylo náročné, prakticky všechny dovolené padly na učení a přípravy na zkoušky.

Takže státnicemi už vaše vzdělávání nadobro skončilo?
To zase ne, člověk se musí učit pořád. Je naivní si myslet, že vysokoškolským diplomem to končí. Prozatím mým posledním oficiálním vzděláním je získání autorizace v oboru technologická zařízení staveb. Jedná se o potvrzení odborných znalostí a praktických zkušeností ve výstavbě, které poskytuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Jak vypadala vaše profesní cesta, než jste se dostal na současnou pozici v CETINu?
Moje první práce byla v SPT Telecomu, kam jsem nastoupil jako spojový mechanik pro sdělovací sítě. Podepsal jsem tehdy pracovní smlouvu ještě při studiu. Na této pozici jsem strávil pět let. Když jsem se vrátil z vojny, všechno se změnilo a místo SPT Telecomu tu byl už Český Telecom a firma dále směřovala ke vzniku Telefónica O2. I po změně vlastníka jsem však pořád pracoval na obdobných pozicích. V roce 2007 jsem odešel do společnosti STAVTECH, což byla ostravská firma, která se zabývala telekomunikační výstavbou. Tam jsem začínal jako vedoucí oddělení realizace služeb a postupně se dostal až na pozici manažera výroby.

Co obnášela pozice manažera výroby?
Zajišťoval jsem provoz a údržbu telekomunikačních služeb, včetně oprav nadzemních i podzemních telekomunikačních sítí, ať už šlo o optické, nebo metalické kabely. Měl jsem na starost i různé administrativní procesy a správu finančních nákladů. Ve firmě jsem zůstal jen asi tři čtvrtě roku, poté se firma dostala do insolvence a prakticky zkrachovala. To byla pro mě velká životní lekce, zblízka jsem viděl, jak se byznys nemá dělat a jaký je rozdíl mezi úspěšnou a neúspěšnou firmou.

Pak jste pracoval kde?
Jako projektový manažer u rámcového zhotovitele CETINu, společnosti SITEL. Tam jsem měl na starost oddělení výroby a realizace služeb. Nejpřínosnější zde pro mě byla možnost vyzkoušet si pozici stavbyvedoucího, řídil jsem tak stavby přímo z terénu a ne jen formálně, takzvaně na papíře. Z této zkušenosti čerpám dodnes.

Co vám práce stavbyvedoucího dala?
Setkal jsem se s úspěchem i neúspěchem přímo v té nejživější formě. Když se dařilo, všechno odsýpalo, a to v pěkně vysokém tempu. Ale pak naopak, když se naživo potkáte s naštvaným zákazníkem či neochotným úředníkem, je zapotřebí velké trpělivosti a hledání kompromisů.

Potom jste nastoupil do CETINu?
Ano. Začínal jsem u nově vznikajícího oddělení SMČ (stavební montážní činnosti) jako vedoucí. V podstatě se jedná o interní výrobní jednotku zaměřenou na výstavbu a údržbu telekomunikačních sítí. Naší úlohou bylo, a také stále je, zajistit, aby byla síť postavená správně v souladu se všemi zákony a pravidly, a to vše s ohledem na co nejnižší náklady.

Proč jste si vlastně vybral právě CETIN?
Vždy, když jsem z předchozích zaměstnání odcházel, bylo to s vědomím, že se už nic nového nenaučím. V případě CETINu tak na mě čekala další výzva, neboť vznikalo nové oddělení, které následně expandovalo, a já jsem u toho chtěl být.

Pracujete pořád na stejné pozici, nebo jste si toho vyzkoušel více?
Posunul jsem se na pozici manažera realizace a výstavby fixní sítě. Osobně pracuji na jižní Moravě, kam patří kromě kraje Jihomoravského také Kraj Vysočina a Zlínský kraj.

Jaký je rozdíl mezi vaší bývalou pozicí vedoucího a současnou manažerskou rolí?
Minimálně v tom, že dřív jsem měl na starost pouze jedno oddělení, a teď jsou to tři. Nejde už jen o oddělení SMČ, ale také o oddělení Správy a ochrany sítě a Energo – prořezy.

Mohl byste popsat náplň vaší současné práce?
Obnáší především řízení lidí, kontrolu financí a termínů, delegování úkolů a vyhodnocování výsledků. Z 90 % se jedná o práci v kanceláři a zhruba 10 % je v terénu. Zřídka kdy jedu na stavbu řešit vzniklý problém, neboť tým, se kterým pracuji, je natolik zkušený, že většinu problémů vyřeší sám.

Co vás na vaší práci baví nejvíce?
Aktuálně jsem se stal členem týmu „WOLF“, kde se zabýváme výstavbou a napojením rodinných domů na FTTx (optika). Považuji za čest být součástí takového týmu, kde jsou opravdové osobnosti z oboru. Je to pro mě další výzva, ve které chci uspět, vymýšlet nové věci, zkusit je prosadit a následně i uvést do praxe. To mě teď opravdu hodně baví a věřím, že nás to bude zaměstnávat ještě několik let.

Proč je vlastně potřeba speciální tým?
Jde hlavně o velikost projektu, který bude zaměstnávat stovky lidí po celé republice. Vymyslet a nastavit správně všechny procesy bude pro nás všechny opravdu výzva.

Jaké technologie výstavby bude CETIN používat? Poslední dobou se třeba i na sociálních sítích více věnujeme microtrenchingu.
Určitě je to jedna z možností. Musíme jich ale vymyslet ještě více, abychom dokázali mít na každou situaci připravený vhodný typ technologie, který nám umožní co možná nejefektivnější a nejlevnější výstavbu. Takže kromě microtrenchingu budou součástí i strojové kopání, neřízené protlaky, macrotrenching a další technologie. Podíl ruční práce bude samozřejmě i nadále obrovský, klasické ruční výkopy zatím nahradit nelze.

Jaké dovednosti a schopnosti potřebujete ve své funkci?
Přesně vyjmenovat je asi nejde. Je to soubor schopností a zkušeností, které jsem za svou kariéru získal a které neustále rozvíjím. Určitě jsou důležité také odborné znalosti, jelikož jsem na pozici, kde se ode mě určitá odbornost očekává. Ze zkušeností mi hodně dala třeba činnost stavbyvedoucího, dnes můžu díky tomu mnohem lépe dávat svému týmu zpětnou vazbu.

Měl jste někdy nějakou práci snů?
Nevzpomínám si na nic konkrétního. Rozhodně jsem nepomýšlel nijak vysoko, do školy jsem totiž chodil nerad. Nakonec jsem studiem paradoxně strávil mnoho let.

Co děláte ve svém volném čase?
Rád jezdím na kole a lyžuji. Baví mě také práce na zahradě. Navíc mám tři děti, takže spoustu radostí i práce mám vlastně s nimi. :-)

Co byste přál CETINu na příštích pět až deset let a kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech?
Přál bych si, aby se nám společně podařilo splnit cíle, které si CETIN vytyčil. Jednotlivec to totiž nedokáže. Co se týká internetu, mým přáním je být přítomen u autonomního řízení. To mě velmi zajímá a těším se na to. Půjde většinou o auta, stroje a tak dále. Blížíme se podle mě k momentu, kdy stroje budou řídit stroje, což nebude bez internetu možné.