Praho, vítej v době 5G! - cetin.cz
Praho, vítej v době 5G!
K 5G síti už se připojíte ve skoro celé Praze. V CETINu dokončujeme výměnu starých technologií Huawei a Nokia za Ericsson. 5G přinese rychlost až 700 Mb/s a nízkou latenci.
5G je rychlé a má nízkou odezvu. Umožní třeba operace na dálku.
Proč jsme se pustili do budování 5G? Vidíme v něm budoucnost. Stejně jako v optice. 5G má v rychlostech potenciál až desítek Gb/s. Navíc při minimální latenci (odezvě). Otevírá se tím prostor třeba po operace na dálku, chytrá města nebo pro větší rozšíření robotizace.
5G se ale hodí i v každodenním životě. Běžně se na mobilu díváme na videa, posloucháme hudbu a podcasty nebo nahráváme data na cloud. K tomu všemu se vyšší rychlost a nižší latence u 5G hodí.
První 5G začalo v Praze vysílat loni.
Hledat vhodná místa k pokrytí 5G jsme v Praze začali už v roce 2020. Nakonec jsme si pro začátek vytipovali lokality na Praze 5 a v Říčanech. První technologie jsme vyměnili loni v dubnu. Huawei a Nokia nahradil Ericsson. Kromě technologických výhod navíc na každém vysílači ušetříme také na spotřebě elektřiny.
Na takzvaných SWAPech (výměnách technologií) usilovně pracujeme. V Praze už je dokončených více než tisíc lokalit. K tomu je 5G a LTE signálem pokryté téměř celé metro. A nezapomínáme ani na Moravu.
Během výměny technologií musí být výpadek co nejmenší.
Výpadek sítě musí být při výměně co nejkratší. Proto staré technologie až do poslední chvíle vysílají. Navíc v provozu necháváme okolní věže, které částečně danou lokalitu pokryjí. Ale aby vše klaplo, nesmíme podcenit přípravu. Proto máme dopředu zpracovaný přesný harmonogram prací.
Do posledního detailu plánujeme i výměnu v terénu. Na jednom vysílači většinou pracují tři až čtyři technici. Výměna jim zabere zhruba čtyři až pět dní. Vysílací hardware a antény na místo většinou dostaneme pomocí výtahů, občas musíme využít i jeřáb.
Celá příprava však trvá mnohem déle. Od zadání až po spuštění jednoho vysílače uběhne kolem půl roku. Na začátku obhlídneme lokalitu a vymyslíme, jak technicky daný SWAP vyřešíme. Plány pak ještě probereme i s úředníky a majiteli pozemků. Když je všechno v pořádku, pustíme se do objednávání součástek a pak i výroby a instalace ocelových konstrukcí.
Centrum Prahy? Výstavbu probíráme i s památkáři.
Stejně jako při budování optiky, také rozšíření 5G sítě jde v centru Prahy obtížněji. Musíme naše plány probírat i s památkáři a hledat kompromisy. Ne vždycky projdou návrhy, které jsou z rádiového hlediska nejlepší.
Také mimo centrum Prahy navíc musíme práce koordinovat s majiteli pozemků, kde 5G technologii instalujeme. Proti něčí vůli nic stavět rozhodně nechceme a ani nemůžeme.
Bezpečnost je pro nás klíčová.
Při budování 5G samozřejmě myslíme i na bezpečnost. Splňujeme všechny předepsané hygienické normy i požadavky NÚKIB a 5G toolboxu Evropské unie ohledně bezpečnosti 5G.
To nejlepší z 5G ještě přijde.
Současná modernizace má jasný cíl – aby byly nové technologie rychlejší, spolehlivější a bezpečnější. Další metou je v jednotlivých lokalitách (sajtecht) dosáhnout na rychlost 10 Gb/s. Dnes totiž ještě fungujeme v takzvaném non-standalone režimu (NSA). Ten nadále využívá signalizaci z LTE. A čistě na 5G přejdeme až v příštích letech.
Dnešní práce mají jednu výhodu i pro naše techniky. Příští roky už kvůli dalším modernizacím nebudeme muset lézt na střechy a stožáry. Všechny změny budeme dělat na dálku – pomocí softwaru. Zákazníci se tak dalších vylepšení dočkají rychleji.