Přečtěte si o nových symetrických tarifech CETINu. Mluvili jsme o nich v podcastu - cetin.cz
Přečtěte si o nových symetrických tarifech CETINu. Mluvili jsme o nich v podcastu
Nové symetrické tarify na optické síti CETINu jsou čerstvě na světě. Proto je hlavní téma dalšího CETIN podcastu jasné. Mluvil o něm náš produktový manažer Jiří Hádek. S jeho mottem „optika všude, optika navždy“ jsme si vybrali z našich kolegů toho správného. Kromě optiky jsme probrali i možnosti a zrychlování metalické sítě. Dostalo se také na jeho cestu do CETINu. Vypracoval se z call centra až do řídící pozice. To nejzajímavější z podcastu si přečtěte v článku.
Celý díl si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách.
Spotify: https://spoti.fi/3IO3kZ7
Apple Podcasts: https://apple.co/3HO0ouq
Google Podcasts: https://bit.ly/3hM3yUN
Nově nabízíme tarify 250/250 Mb/s, 500/500 Mb/s a k tomu 1000/500 Mb/s.
Nové tarify na optických přípojkách jsme spustili na začátku března. Symetrické jsou 250/250 Mb/s, 500/500 Mb/s a k tomu nabízíme 1000/500 Mb/s. „Optiku, kterou vybudujeme, potřebujeme také prodat. Proto chceme nabídnout co nejlepší produkty,“ říká Jiří.
Především z hlediska rychlosti uploadu (nahrávání dat) se dostáváme do úplně jiné dimenze, než jsme byli zvyklí. Na metalice se upload pohyboval v řádu jednotek až nižších desítek Mb/s. V poslední době však vidíme, jak je rychlejší nahrávání dat čím dál důležitější. Ukázala to třeba koronavirová pandemie.
„Všichni začali pracovat z domova a přes videokonference. Při velké zátěži, kdy data protékají oběma směry, nemusela metalika někdy stačit. Už rychlost 250/250 Mb/s je úplně neskutečná. Nemusíte se o nic starat a internet funguje celé rodině. Přitom 250 Mb/s bereme jako základní tarif, a to i cenově,“ vysvětluje Jiří. Vysoký upload se hodí i při hraní online her. A právě gaming byl hlavním tématem podcastu s Tomášem Totěm: https://bit.ly/3svCSOi
Kvalitní optické připojení bude užitečné i s dalším rozvojem chytrých domácností. Už dnes máme třeba smart televize a ledničky. „Zatím to všichni nepotřebují. Ale jednou nastane čas, kdy domácnosti připojené online budou skoro všude,“ myslí si Jiří.
Není optika jako optika
Optika je momentálně nejlepší možné připojení k internetu. Další desítky let pravděpodobně nic revolučnějšího nepřijde. I proto záleží, od koho si optickou přípojku pořídíte. „CETIN má výhodu, že funguje jako velkoobchodní hráč. Optiku nabízíme přes naše partnery (operátory). Koncový zákazník má proto možnost výběru z více nabídek,“ popisuje Jiří.
Každý operátor totiž může poskytnout jinou koncovou službu. „Rozdíl je třeba v IP adresaci, koncovém zařízení nebo v obsahu. Balíček služeb se proto liší a je jen na zákazníkovi, který on si vybere,“ dodává Jiří.
Nespornou výhodou CETINu je i robustnost sítě po celém Česku. Můžeme se opřít o velkokapacitní páteřní optickou síť s téměř neomezenou kapacitou. „Navíc dbáme hlavně na kvalitu. Nechceme optiku stavět za každou cenu. To je rozdíl třeba proti některým menším místním poskytovatelům. Sice mají optiku, ale kombinují ji třeba s Wi-Fi připojením vzduchem a rádiem. My optiku vedeme přímo do bytu zákazníka (FTTH přípojky),“ vysvětluje Jiří.
Jestli vás téma optiky zajímá více, určitě si poslechněte podcast s naším ředitelem programu FTTH Davidem Sýkorou: https://bit.ly/3Mdov9q
Z metaliky jsme dostali maximum. Teď je čas na světlo
I z měděných metalických kabelů umíme vytáhnout solidní rychlosti, ale narazili jsme už na maximum. Aktuálně na ní nabízíme rychlost až 250 Mb/s. „Je až neuvěřitelné, co z metalického kabelu vymáčkneme.
Za poslední rok jsme se dostali v průměrné rychlosti naší pevné sítě ze 105 Mb/s na 177 Mb/s – díky bondingu, výstavbě rDSLAMů a budování optiky,“ říká Jiří.
Ale vývoj jde dopředu a optické připojení za pomoci světelných paprsků má mnohem větší potenciál. „Umí přenést obrovské rychlosti na větší vzdálenosti při minimálních ztrátách. Chceme ji za pět let dostat do milionu domácností. Věřím, že se to povede,“ uvádí Jiří.
Od energotechnika k telekomunikacím
Cesta Jiřího Hádka do CETINu byla zajímavá a vypracoval se – jak se říká – od píky. „Jsem vystudovaný energotechnik – takže úplně jiný obor, než ve kterém pracuji. Ale s telekomunikacemi jsem se setkal už na vysoké škole. Měl jsem brigádu na prodejním call centru. Byla to zajímavá doba, kdy vznikalo xDSL s rychlostmi okolo 2 až 3 Mb/s. Já ale prodával ISDN linky o rychlosti 128 kb/s. Moc jsem tak nezazářil a ani si nevydělal. Technologie xDSL mě však chytla a nastoupil jsem do O2,“ prozradil Jiří.
Začínal na call centru technické podpory. Přes procesní oddělení se pak dostal až do světa produktového managementu na mobilní i fixní síti. Vyzkoušel si také práci pro velké byznysové zákazníky. „Do CETINu jsem proto přišel už jako hotový produktový manažer,“ říká.
Chcete s Jiřím Hádkem pracovat?
Jeho tým má na starost služby pro rezidentní zákazníky na metalice i optice. „Kolegové musejí být velmi technicky zdatní, navíc asertivní a dobří vyjednavači. Jednak se staráme o vývoj produktu, ale navíc musíme přesvědčit partnery, že nabízíme to nejlepší. Jsme trochu i obchodníci. Hledáme teď nového kolegu – nějakého technického obchodníka,“ zve k nám do CETINu Jiří.
Jestli vás zajímá více to, jak CETIN vznikal, nebo jaké jsou naše plány do budoucnosti, určitě si poslechněte i náš speciální podcast. Pozvali jsme si generálního ředitele Martina Škopa a ředitele pro strategii a rozvoj sítí Vladimíra Filipa. Epizodu najdete zde: https://bit.ly/3puvqBb