Souboj s kocourem, krásné výhledy, šplhání po věžích i spolupráce s hackerem. Takové jsou příběhy našich kolegů - cetin.cz
Souboj s kocourem, krásné výhledy, šplhání po věžích i spolupráce s hackerem. Takové jsou příběhy našich kolegů
Souboj s kocourem, krásné výhledy, šplhání po věžích i spolupráce s hackerem. Takové jsou příběhy našich kolegů
Co je CETIN? Tisíce kilometrů kabelů, stovky základnových stanic pro mobilní signál, ale hlavně naši kolegové. Všichni dohromady #JsmeCETIN.
Proto jsme vám přinesli deset příběhů právě pod hashtagem #JsmeCETIN. Jde o deset rozhovorů s našimi kolegy. Pojďte se s námi podívat na to nejzajímavější, co nám o své práci i koníčcích prozradili.
Lubor Mařík
Lubor Mařík je projektový manažer pro výstavbu mobilní sítě a pokrytí v metru. Řeč v rozhovoru byla hlavně o pokrývání metra LTE a 5G signálem. Ale ve vyprávění se Lubor Mařík dostal i nad zem. Mluvil o svých nejzajímavějších zážitcích: „Když jsme rozvíjeli 2G sítě, tak si nás pozvalo jedno nejmenované městečko, abychom povídali o škodlivosti záření. My jsme si mysleli, že si budeme povídat jen se starostou a ředitelem školy, kde mělo zařízení být umístěno. Jenže když jsme tam přijeli, byl před námi plný sál s asi 200 lidmi, kterým jsme měli přednášet. To nás trošku pobavilo, nebyli jsme na to úplně připraveni.
Nebo když jsme jednou umísťovali BTSku (základnovou stanici) do kostela. Není to nic neobvyklého, ale tady se pan farář rozhodl, že když je to zařízení v kostele, musí být svěcené – a chtěl nám tu BTSku pokropit svěcenou vodou. Nakonec se nám povedlo mu vysvětlit, že to kvůli bezpečnosti nepůjde.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/jak-zrychlujeme-v-metru
Jaroslav Nohava
Jaroslav Nohava pracuje jako manažer provozu pevné přístupové sítě na jihu Čech. Ve volném čase se rád zavře do garáže, vyhrne si rukávy a ponoří se pod kapotu svých miláčků – Felicie Cabrio z roku 1960 a Škody 110 R Coupe.
V takové společnosti se rozhodně nenudí a stejně to má také v práci. Dostane se díky ní klidně i na věž zámku. „Před pár lety, když Česká republika předsedala EU, pořádal Karel Schwarzenberg setkání ministrů zahraničí v Hluboké nad Vltavou. Dělali jsme proto připojení mobilní BTSky (mobilní vysílač) přímo na věži zámku. Schovali jsme ji mezi hradby. A do Černé věže v Českých Budějovicích jsme zase přivedli optiku. Kdo o tom neví, ten si antény ani nevšimne.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/internet-jsme-dovedli-i-do-veze-zamku
Miroslav Valdecký
Miroslav Valdecký se v roce 1985 vyučil spojařem a od té doby pracuje v telekomunikacích. I když má pořád podobnou pracovní pozici, technologie okolo něj se za tu dobu změnily k nepoznání. „Začínal jsem s čistě mechanickými systémy. Telefony tehdy měly rotační číselnici a po drátech se přenášel jen takzvaný ‚dráťák‘ neboli rozhlas po drátě. A co s ním šlo dělat? Jen vypnout a zapnout jednu přednastavenou stanici.“
V rozhovoru se dále dozvíte o jeho koníčku – modelové železnici i souboji s perským kocourem v bytě zákazníka.
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/technik-si-musi-poradit-i-v-souboji-s-kocourem
Miroslav Kot
Miroslav Kot pracuje jako supervizor výstavby pevné přístupové sítě a telekomunikace jsou pro něj srdeční záležitostí. Věřte, že v rozhovoru to je znát. „Už jako malý jsem chodil do kroužků, kde nás učili vyrábět různé věci. Hrál jsem si s drátky, měl jsem domácí telefony a bavilo mě to. O jiném povolání jsem nikdy nepřemýšlel.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://zrychlujemecesko.cz/novinky/prace-u-telekomunikaci-je-pro-me-srdecni-zalezitost-47
Pavel Rivola
Pavel Rivola je ředitel úseku Bezpečnost a IMS (Integrated Management System) a zodpovědnost navíc nese za ochranu utajovaných informací. Do jeho gesce spadá třeba informační a kybernetická bezpečnost, fyzická bezpečnost, ISO audity nebo krizové řízení.
V týmu pracuje dokonce s hackerem. „Jde o takzvaného etického hackera, který se snaží najít v systémech naší kritické informační infrastruktury slabiny dříve než hackeři zvenčí. Ale to je opravdu jen střípek z velké mozaiky. Máme i kolegy, kteří mají na starost bezpečnost několika tisíc objektů v Česku. Starají se o jejich fyzické zabezpečení či kamerový systém. Odpovídají i za dodržování požární ochrany a BOZP. Na fyzické bezpečnosti se podílí i zhruba 100 strážných, kteří zajišťují ostrahu velkých objektů, včetně našich datových center. Současně máme lidi na kybernetickou bezpečnost a její monitoring.“
V rozhovoru vzpomínal i na setkání s Václavem Havlem.
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/bezpecnost-a-cetin-to-jde-naramne-dohromady
Miloš Hájek
Miloš Hájek pracuje jako technik mobilní sítě. To znamená, že výšek se bát rozhodně nemůže. Leze po čtyřicetimetrových stožárech, věžích kostelů i vodojemech. Jeho práce je trochu adrenalin, posilovna, horolezectví a hodně řízení. Rozhodně to ale není nuda, stejně jako rozhovor.
„Nejsem placený, abych seděl za stolem, ale jezdil po krajině a poslouchal staré Pink Floydy. Zní to romanticky, ale jen růžové to zase úplně není. Hodně času sedím v autě a když vylezu, musím se vypořádat s vlivy počasí. Pracovat na rozpálené střeše paneláku často není úplně sranda. V zimě zase bojuji třeba s námrazou na stožárech, kterou kladívkem musím opatrně a pečlivě omlátit. Ale práce mě baví a jsem fakt rád, že nejsem jenom zavřený v kanceláři.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/mobilni-sit-mame-i-na-vrcholcich-vodojemu
Ondřej Zelinka
Ondřej Zelinka pracuje jako specialista provozu sítě v podhůří Krkonoš. A když se ho zeptáte, co má na práci nejraději, příroda bude také na prvním místě. Práce v CETINu ho opravdu baví.
„Je to tady skvělé. Trajdám si po kopečkách a dělám svoji práci. Je to pro mě i životní styl. Každý den se dostanu na nová krásná místa, kam třeba lidé běžně jezdí na dovolenou. Já sem jezdím za prací a to je popravdě ten nejlepší zaměstnanecký benefit. Velké kopce v pozadí, zelené stromy, příroda se mi v průběhu roku mění před očima… Fakt nádhera. Když takhle s kolegou na začátku dne pijeme za úsvitu kafe s výhledem na hory, je na světě krásně. Práce venku mě opravdu baví. Jak rád říkám, mám největší a ejzelenější kancelář.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/pri-praci-se-dostanu-na-mista-kam-ostatni-jezdi-na-dovolenou
Roman Ďuriš
Roman Ďuriš je v CETINu supervizor pro správu a ochranu sítě. Ochránit naši síť někdy nejde jen v bílých rukavičkách a je potřeba i porce asertivity. Spory totiž občas končí až na policii.
„Škodám na sloupech, kabelech nebo rozvaděčích se bohužel nevyhneme. Problematické je, že když nám takhle jakoukoliv součást sítě někdo rozbije, opravit ji stejně musíme my. Aby to bylo pro všechny co nejjednodušší, snažíme se vždycky s dotyčnými prostě dohodnout. Oni se zavážou k úhradě škody, my se postaráme o opravu a obě strany můžou být spokojené. Většinou se to podaří, ale někdy je bohužel domluva dramatická. To pak situaci řešíme s policií a může dojít i na správní řízení.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/obcas-musime-byt-asertivni-a-proste-hajit-zajmy-zakazniku-rika-nas-supervizor-pro-ochranu-site
Katarína Vániková
Katarína Vániková pracuje jako ředitelka obchodu – služeb pro masový trh. Její tým se skládá z produktového managementu, marketingu a managementu zákaznické zkušenosti. K tomu patří back office a call centrum. Na starost mají také analýzy chování trhu a obchodní analýzy. Na svých bedrech tak má velkou zodpovědnost, a proto jsme se v rozhovoru zaměřili i na to, co jí pomáhá zvládat stres.
„Dlouhodobě mi s lepším zvládáním stresu pomáhá thajský box. Po rozcvičce tři minuty makáte, boxujete do pytle, pak je minuta pauza a stále dokola. Na konci tréninku už se jen usmíváte, máte vyplavené endorfiny a čistou hlavu. Ještě když si místo pytle představíte konkrétního člověka, tak je to perfektní odreagování (směje se). Ale aby to nevypadalo, že musím makat naplno i při odpočívání – skvěle se odreaguji třeba i při skládání stavebnice s dcerou.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/zvladat-stres-mi-pomaha-cas-s-rodinou-beh-i-thajsky-box-rika-manazerka-cetinu-katarina-vanikova
Josef Šikýř
Josef Šikýř je ředitelem obchodu – datových a tranzitních služeb. Ve světě technologií zažil opravdu hodně. Byl u digitalizace pevné telefonní sítě, spuštění první platformy Intelligent Network v ČR, podílel se na výstavbě 3G sítě i na masovém zavádění FTTH. Během své téměř pětadvacetileté kariéry tak stál nejen na začátku, ale i u konce některých technologických epoch, jako byla doba 3G nebo fixních ústředen. V rozhovoru se dozvíte, jaká byla jeho profesní cesta do CETINu nebo jaké novinky se připravují na příští rok.
Ve volném čase se věnuje řadě sportům. Od běhu, kola a golfu až po lyže a hokej. Rád také cestuje.
„Po studiích vedly moje kroky do Alcatelu v Česku. Ale vazby s Českým Telecomem jsem úplně nezpřetrhal. Byl totiž naším hlavním klientem. Společně jsme digitalizovali telefonní síť a stavěli ústředny S12. Shodou okolností jsme letos v září, kdy jsem nastoupil do CETINu, poslední digitální ústřednu naopak vypnuli. Takže by se dalo říct, že jsem zažil od začátku do konce celou jednu telekomunikační éru – éru digitální telefonie.“
Celý rozhovor čtěte zde: https://www.cetin.cz/-/bavim-se-tim-ze-jsem-u-zrodu-i-konce-nejake-technologicke-epochy