Stážisty CETIN ve studiu podporuje a v práci jim vychází vstříc

Stážisty CETIN ve studiu podporuje a v práci jim vychází vstříc

Pavlína Müllerová pracuje v CETINu jako stážistka při studiu vysoké školy. Zkušenosti sbírá v týmu people development & HRIS v rámci HR. V rozhovoru se dočtete, jak jde v CETINu skloubit školu s prací, co je to internship program pro studenty a proč ji práce v CETINu baví.

Co studujete?
Mám bakaláře z podnikové ekonomiky a managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE). Během studia jsem strávila jeden semestr i na tallinské univerzitě v Estonsku díky projektu Erasmus+, což byla obrovská zkušenost, která mě posunula v mnoha směrech. Na VŠE pokračuji navazujícím magisterským programem, kde se věnuji managementu se specializací na personalistiku.

Podle čeho jste si vybírala vysokou školu? Lákalo vás HR už dlouho?
Vystudovala jsem gymnázium, takže jsem měla jen obecné vzdělání. Vždy mě ale bavila matematika a celkově ekonomie, proto jsem se rozhodla jít na VŠE. Až když jsme měli předměty zaměřené na personalistiku, tak jsem si řekla, že to je něco, co by mě mohlo bavit. Viděla jsem v tom smysl a způsob, jak pomáhat lidem, což dělám ráda.

Jak jste se dostala do CETINu?
Řekla jsem si, že by bylo fajn si při studiu zkusit najít práci, která je víc z praxe. Abych zjistila, jestli to, co studuji, je něco, co bych opravdu chtěla dělat. CETIN měl zrovna vyvěšenou zajímavou nabídku, na kterou jsem se přihlásila. Všechno klaplo a loni v lednu jsem do firmy nastoupila.

Na jaké pozici v CETINu pracujete?
Jako stážistka na HR mám možnost nahlédnout do pracovní náplně všech mých kolegů. Za to jsem moc ráda, protože mi dávají prostor učit se nové věci a pomáhají mi, když je potřeba.

Co máte v týmu na starost?
Kromě běžné administrativy spolupracuji s kolegy na zajímavých úkolech a projektech. Společně například vedeme „welcome day“ prezentace pro nově nastupující kolegy. Zajišťujeme externí kurzy, rozvojové aktivity i interní školení, na jejichž vedení se také z části podílím.

Kromě toho mám i svoji vlastní agendu. Velkou část tvoří práce v systému SAP, objednávky externích školení a s tím pak související komunikace s dodavateli a ostatními kolegy ve firmě. Koordinuji lekce angličtiny, které tu ve spolupráci s jazykovou školou nabízíme. Každý měsíc také tvořím newsletter o novinkách a příležitostech pro vzdělávání a rozvoj v CETINu. Mým prvním velkým projektem, na kterém se od začátku podílím, je pomoc s organizací internship programu pro studenty vysokých škol, kteří v CETINu ke studiu pracují. A to mě moc baví.

Na jakých školeních se v CETINu podílíte?
V rámci „učící cesty práce s daty“ teď s kolegyní školíme základy Excelu a další kolegové pak mají na starost pokročilejší kurzy. Snažíme se, aby byli všichni zaměstnanci v CETINu schopní nástroje Microsoftu využívat efektivně a naplno. Kromě toho se v týmu věnujeme tématu well-being. Pořádáme různé online webináře na podporu vyváženosti práce, zdraví a života obecně. Řešíme ale i témata jako cross-generační týmy a mezigenerační dialog.

Jak si můžeme internship program pro studenty představit?
Cílem je nabídnout studentům vysokých škol praxi v oboru už při studiu toho, co je zajímá. Kromě technických pozic máme další stážisty třeba v marketingu, oddělení nákupu, controllingu, řízení dotací nebo na dalších pozicích v HR. Zároveň chceme ukázat, co práce v telco oboru obnáší, a získat na věci pohled i od mladých lidí, kteří svou kariéru teprve začínají. Stěžejní je ale networking, který tímto programem pomáháme budovat. Nejen že spolu můžeme sdílet radosti a strasti, které se ke kombinaci studia a práce vážou, ale hlavně si budujeme síť kontaktů, kterou aktivně využíváme i pro pracovní účely. Běžně spolu řešíme různé úkoly a menší projekty napříč odděleními. Součástí programu jsou také různé aktivity během roku – jako třeba školení time managementu, zpětné vazby nebo storytellingu –, které nám pomáhají rozvíjet i naše soft skills. A samozřejmě také nějaké mimopracovní aktivity, díky kterým máme ještě lepší šanci se poznat.

Kolik času vám vlastně práce při studiu zabere?
Mám to tak půl na půl. Většinou jsem dva až tři dny v práci a zbytek ve škole. Situaci mi hodně ulehčuje to, že můžu pracovat i na dálku. Ale přesto mám vždycky na semestr nastavené nějaké pevné dny, kdy chodím do kanceláře, a tomu přizpůsobuji svou agendu. Velkým benefitem je, že mě všichni v týmu ve studiu podporují. V momentě, kdy potřebuji nějaké volno na přípravu na zkoušky, na dodělávání nějakých seminárek nebo třeba i pomoc s nějakými praktickými úkoly, tak mi vždycky vyjdou vstříc a nemám žádný problém se domluvit. Je jim jasné, že škola je momentálně na prvním místě. A toho si moc vážím.

Jak vypadá váš běžný pracovní den nebo týden?
Většinou se to odvíjí semestr od semestru, některé dny kombinuji i školu s prací. Ale často je to tak, že když jsem v práci celý den, tak většinu času věnuji administrativě, která je třeba spojená se zařizováním externích školení. Na tyto dny se snažím domluvit i nějaké schůzky. Nemám striktní harmonogram. Vždycky to přizpůsobím tomu, co je potřeba udělat a jak mi to vychází časově se školou. Takže každý můj týden vypadá jinak. Ale jsou nějaké aktivity, kterých se vždycky držím. Třeba v úterý máme v práci lekci jógy a pak odpoledne chodím na lekci angličtiny.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Že se pořád učím nové věci, které jsou pro mě často opravdu výzvou. Když se mi podaří je zvládnout, mám vždycky velkou radost. Baví mě sledovat, jak jsem se za ten rok a půl posunula, a zjišťovat, kam dál ještě můžu směřovat. Zároveň je tato práce dost tvůrčí a kreativní. Rozhodně není jen o vyplňování tabulek a papírování. Baví mě hledat různé nové nástroje a učit se s nimi. Teď to byla třeba tvorba e-learningových videí. Jsem ráda, že mi náplň práce umožňuje být v kontaktu s ostatními kolegy napříč CETINem. Také mě baví být součástí zmíněného internship programu. Máme společné aktivity, na kterých se potkáváme, a celkově jsem ráda v kontaktu s ostatními studenty.

Co vás na vaší práci naopak baví nejméně?
Nemám nic, co by mě vyloženě štvalo. Přišla jsem na to, že i když člověk občas jenom zařazuje složky do šanonu, tak je to fajn. Aspoň mám prostor utřídit si myšlenky.

Jaké schopnosti a dovednosti potřebujete na své pozici?
Kromě komunikačních a počítačových dovedností, bez kterých by se neobešla žádná pozice ve firmě, tak se určitě hodí i svědomitost a organizovanost. Fajn je i určitá proaktivita a chuť se učit novým věcem.

Využíváte nějaké dovednosti ze školy v práci, anebo naopak zkušenosti z práce ve škole? Ze školy jsem přišla s teoretickými znalostmi toho, jak by to ve firmě mohlo fungovat a jaká se k tomu váže legislativa. Zároveň se moje bakalářská práce věnovala systému vzdělávání a rozvoje v jedné organizaci, takže jsem měla s čím porovnávat. Určitě jsem si ze školy odnesla i nějaké prezentační dovednosti, práci s informacemi nebo základní využívání nástrojů, jako je třeba AI, které tady využívám.

Naopak díky tomu, že jsem v CETINu už nějakou dobu, je pro mě jednodušší si určité věci spojit s praxí. Když jsem občas potřebovala udělat nějaký praktický úkol, čerpala jsem ze svých znalostí odtud a od kolegů.

Co ráda děláte ve volném čase?
Snažím se hodně sportovat, ale nic na vysoké úrovni. V létě jezdím hodně na kole, na bruslích, v zimě zase na lyžích. Ráda chodím do posilovny a baví mě i lekce jógy. Asi můj největší koníček je ale cestování. Vždycky, když mám pár dní volna, tak cestuji po Evropě nebo i po Česku. Nejradši mám severské státy – asi i v návaznosti na Estonsko, kde jsem nějakou dobu díky Erasmu žila. Právě Pobaltí je moc hezká část Evropy, která je ale lidmi dost opomíjená. Měla jsem možnost jet i na výlet do Laponska, tedy až za severní polární kruh, což bylo jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy byla. Už se těším, až se podívám také mimo Evropu, moje vysněná destinace je Kanada. A tento sen si už brzy splním. Na konci srpna si tady v CETINu dávám na chvilku pauzu a pojedu na jeden semestr na studijní pobyt do Calgary. Jsem ráda, že mě v tom kolegové podporují, a chci se pak vrátit zpět do CETINu.

Je něco, co byste přála CETINu na příštích pět až deset let?
CETINu přeji, ať je stále se rozvíjející a inovativní firmou, která drží krok s byznysem a aktuální dynamickou dobou. A také to, ať je pořád plný lidí, kteří mají svoji práci rádi, dělají ji s radostí, poctivostí a mají chuť posouvat sami sebe i celý CETIN dál.