V Thajsku jsem přestěhovala 250 operátorů. V CETINu mám konečně svůj tým - cetin.cz
V Thajsku jsem přestěhovala 250 operátorů. V CETINu mám konečně svůj tým
Bez dobrých nákupů by se CETIN neobešel. Tým Marty Nunvářové zajišťuje, aby nám nic nechybělo a všechno bylo kvalitní. Musí obstarat dostatek dodavatelů, materiálu, služeb i IT vybavení. Přečtěte si, co její práce obnáší i jaké má zážitky ze zahraničí. Zajišťovala nákupy třeba v Kanadě, USA nebo v Thajsku.
Jak jste se dostala k práci v CETINu?
Do CETINu jsem přišla v roce 2019. Volal mi tehdy bývalý kolega, který potřeboval posilu do týmu. Nastoupila jsem jako strategický nákupčí. Po třech měsících mě povýšili na dnešní pozici – manažerku nákupu.
Co jste vystudovala?
Vystudovala jsem bakaláře v oboru management a marketing. Pak jsem odcestovala do USA. Po návratu jsem nakonec místo dalšího studia nastoupila do firmy Celestica. Je to globální společnost, která se zabývá výrobou komponentů do infrastruktury – například serverů. Následně jsem se ještě rozhodla studovat a získala titul MBA.
Chtěla jste pracovat v technickém oboru už od dětství?
Asi ne. Moje specializace vznikla až z toho, když jsem dostala prostor v Celestice. Tehdy jsem každé dva až tři měsíce cestovala klidně i na měsíc do ciziny a vyjednávala s dodavateli. Bavilo mě to hned od začátku. Navíc ráda nakupuji i pro sebe. Baví mě to od dětství. Ale že budu pracovat v technických oborech, bych si jako malá určitě netipla.
Jak se vám pracovalo na globálních projektech?
Zajímavých zážitků z globálních nákupů mám hodně. Například jsem v Thajsku přestěhovala call centrum 250 operátorů včetně infrastruktury, konektivity kanceláří, zabezpečení, licencí, hardwaru a veškerého vybavení. Vyjednávala jsem i v Kanadě a USA. Ráda na nevšední nákupy vzpomínám. Ale byly to náročné projekty. Řídit z Čech mezinárodní týmy je docela složité.
Máte nějaké zajímavé vzpomínky i na práci v Česku?
V předchozím zaměstnání jsem byla přijatá na projekt týkající se výběru externí firmy. Měla zajistit outsourcing tiskového centra – šlo hlavně o faktury. Dříve to dělali interně. Byl to složitý projekt. Sice jsme ušetřili, ale museli jsme i propouštět.
Kde jste pracovala před nástupem do CETINu?
U jednoho z českých operátorů jsem v oblasti nákupu pracovala asi devět let. Ještě před CETINem jsem si odskočila asi na rok do oblasti cestovního ruchu. Pracovala jsem pro velkou cestovní kancelář jako manažerka globálního nákupu pro IT.
Jak si můžeme roli strategického nákupčího v CETINu vlastně představit?
Úkolem mého týmu je zajistit, aby mohl CETIN fungovat směrem k zákazníkovi a poskytovat tak kvalitní služby. Jdou přes nás všechny nákupy – od datových center po zajištění dostatečných kapacit pro výstavbu sítí.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Většinou je plný schůzek. Jednám s dodavateli, nejvyšším managementem v CETINu i s kolegy v týmu. Ještě více schůzek je třeba před důležitým tendrem. Mimo to schvaluji různé požadavky v našem interním systému, řeším objednávky a smlouvy.
Jaké dovednosti potřebuje dobrý nákupčí?
Určitě spolehlivost, rychlost a týmového ducha. Samozřejmě musí mít i dobrý přehled trhu a vnitřních předpisů. Důležité je vyjednávat transparentně a být loajální. Neobejde se ani bez dobrých vyjednávacích schopností. Musí nakupovat dobře a za správnou cenu.
Zmínila jste i vyjednávací schopnosti. Znamená to vždycky být tvrdý vyjednavač, který nezaplatí ani o korunu více?
To určitě ne. Vždy záleží na dané strategii a na tom, jaká je aktuální situace na trhu. V současné době vyjednávání ovlivňuje nedostatek kapacit, lidských zdrojů, komponentů, kontejnerů, plastů a dalších komodit. Aktuálně spíše minimalizujeme dopady těchto změn.
Hlavní schopností, kterou pro svou práci potřebuji, je dobře určit vyjednávací strategii a umět správně nastavit aukci. Tak, aby dopadla k očekávanému výsledku – časové a finanční úspoře. Musím umět dobře nastavit cenové i komerčně-technické podmínky a k tomu zohlednit kvalitu firmy – abychom si byli jistí, že je schopná produkt či službu doručit.
Takže každé jednání je trošku jiné?
Ano. Jinak jednáme, když chceme rozšířit portfolio dodavatelů a jinak, když je potřeba si ho udržet. Proto musím vždy dobře vědět, jaký je cíl nákupu. K tomu je nutná spolupráce napříč firmou s veškerými útvary – od technických kolegů, bezpečnosti přes finance až po právní oddělení.
Jak si udržujete přehled o trhu? CETIN je velká firma a oblastí, ve kterých něco potřebuje nakoupit, je hodně.
Udržovat si přehled mi pomáhají různé konference a výstavy. Informace čerpáme také od externích firem. Třeba od americké výzkumné firmy Gartner, která nám pomáhá se zorientovat v různých oblastech.
Platí, že než jdeme vybrat potenciálního dodavatele, vždycky si uděláme výzkum trhu. Nejen na internetu. Poslední dobou hodně používáme i LinkedIn. Vždy si před nákupem zjistíme potřebná data, bez toho správná rozhodnutí dělat nejde.
Co vás v práci nejvíce baví?
Baví mě spolupráce s kolegy. Mám na starost tým asi deseti lidí. Často se do práce zaberou, baví je a pak odvádějí skvělé výsledky. Vidím na nich, že pro firmu rádi pracují. Sami přijdou s vlastními nápady, nečekají jen na moje zadání. To je důležité a vždycky je za kvalitní práci ráda pochválím. Společně nás pak baví sledovat dobré výsledky. Vždycky jsem chtěla mít svůj tým lidí, ale povedlo se mi to až nyní v CETINu. Na této pozici jsem teď šťastná.
Co vás naopak baví nejméně?
Určitě by se daly zjednodušit nějaké procesy. Celkově mě nebaví hlavně papírování.
Co děláte ve volném čase?
Baví mě rychlá auta, lyžování, ráda jezdím na koni a plavu. Jsem taky pravidelná dárkyně krve.
Jaká je vaše oblíbená značka aut?
Mám Subaru Impreza. Ale ne závoďáka, to je zatím jen můj sen. Baví mě sledovat rallye a ráda jezdím na okruhu. Zlepšuji si tím řidičské znalosti a sama pak můžu jezdit rychleji.
Co byste přála CETINu na příštích pět až deset let?
Aby měl úspěch u zákazníků a rozšířil portfolio nabízených služeb. Doufám, že se podaří i vnitřní přerod. Snažíme se více přecházet na agilní řízení projektů (o nich více mluvil v rozhovoru Petr Holý zde: https://bit.ly/3Otv9bK).
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech?
Ještě důležitější budou dle mého názoru streaming a nové sítě – pevné i mobilní včetně 5G. Proto do těchto oblastí investujeme. Věřím, že rozvoj půjde dobrým směrem a internet bude sloužit hlavně výzkumu a rozvoji lidstva, a ne zkáze.