V CETIN si můžu dovolit dělat audity mnohem agilněji než ve financích

V CETIN si můžu dovolit dělat audity mnohem agilněji než ve financích

Martina Červinková svůj profesní život zasvětila internímu auditu. Kontrolovala giganty jako GE Money Bank, Société Générale, AXA či UNIQA. Ve společnosti CETIN pracuje už třetím rokem na pozici Head of Group Internal Audit. V rozhovoru se dozvíte, jak se k interním auditům dostala, proč odešla ze světa financí do telekomunikací nebo který sport ji nejvíc baví.

Jak jste se dostala do světa auditů?
Vystudovala jsem Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze a následně hledala práci v marketingu. Šla jsem na pár pohovorů a zjistila, že marketing pro mě není vůbec tak zajímavý, jak jsem si myslela. Jeden pohovor jsem si vyzkoušela také v americké firmě. Sice jsem tam nakonec nenastoupila, ale jejich pracovní kultura mě opravdu zaujala. Proto když jsem dostala nabídku dělat interní audit americké bance (u nás známé jako GE Money Bank), tak jsem to hned vzala.

Jaké pro vás byly začátky v úplně novém oboru?
Když jsem do GE Money Bank nastoupila, tak jsem pořádně nevěděla, co práce interního auditu obnáší. Ve škole jsme se to v té době ještě neučili. Postupně jsem se tam však vypracovala od juniorní pozice až na řídicí funkci, kdy jsem celé oddělení interního auditu nějakou dobu vedla. Byla to skvělá škola. Naučila jsem se takový konzultační byznysový přístup k této profesi, která v jiné společnosti může být dost sešněrovaná.

V auditu jste pak pokračovala i dál ve vaší kariéře?
Ano. Auditu jsem zasvětila celý pracovní život. Profese interního auditu je řemeslo, které se jednou naučíte a můžete ho aplikovat v různých prostředích. Přidáváte k tomu pak jen znalosti z různých oborů, protože každá společnost je trochu jiná. Pracovala jsem v bankách a pojišťovnách nebo u penzijních, investičních i leasingových společností. Znalosti toho, jak fungují, využívám dodnes. Telekomunikační sektor je zase úplně jiný. Musela jsem se naučit informace třeba o výstavbě a provozu sítě.

Jak jste se k nám do CETIN dostala?
Bylo to celkem pragmatické, protože v tu dobu z českého trhu odcházela pojišťovna, ve které jsem pracovala. Věděla jsem, že v auditu chci zůstat, ale lákalo mě nové odvětví. Ve správnou chvíli tak přišla správná nabídka. Ještě navíc s přeshraničním rozsahem, což jsem dělala i v minulosti a bavilo mě to. Věděla jsem, že budu mít za cíl vytvořit úplně nový tým interního auditu, a to mě lákalo.

Jaká je tedy vaše současná role?
Mám na starost interní audit společnosti nejen v České republice, ale i v dalších zemích, kde CETIN působí (např. v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku). Postupně jsem vybudovala celé oddělení. Naším úkolem je poskytovat nezávislou a objektivní konzultační službu, která managementu pomáhá účelně hospodařit. Díváme se, jak efektivně nám fungují činnosti a kde jsou rizika. A to jak finanční, tak třeba i reputační.

Jak si můžeme práci interního auditora představit?
Vše začíná plánem, který schvaluje management. Za rok obsahuje třeba deset auditních zakázek. To jsou projekty, na kterých během roku pracujeme. Jeden z auditů může být třeba na prověření výstavby optické sítě, další na fungování lidských zdrojů, další na oddělení IT atd. Samozřejmě se objevují také různé ad hoc projekty.

Analyzujeme různé informace a data, které máme, cestujeme na místo, kde se auditovaná činnost provádí. Cílem je zjistit, jestli ta daná oblast společnosti funguje správně a efektivně. To ověřujeme podle zákonů, ale i různých „best practises“, protože často neexistují jasné předpisy, jak by co mělo fungovat. Jinak tomu ovšem bývá ve finančních institucích, kde je to většinou jasně dané.

Mívají různé audity nějaké společné fáze, které bývají stejné?
Vždycky si na začátku sedneme s manažery a řediteli, které auditujeme. Zeptáme se jich, kdo jsou u nich kontaktní lidé a co jsou hlavní činnosti, které mají na starost. Vyžádáme si finanční údaje a začneme se doptávat, jak to u nich funguje. Už z těchto pohovorů se ukazují slabší místa. V druhé fázi si ta slabší místa prověříme ještě víc a celkově hodnotíme, jestli konkrétní činnosti fungují tak, jak nám bylo popsáno. Závěrem posuzujeme celou oblast, sepisujeme to do auditní zprávy a projednáváme zjištění s odpovědným manažerem. Výsledky prezentuji i nejvyššímu managementu a řídicím orgánům společnosti.

Jak vypadá váš tým ve společnosti CETIN?
V tuto chvíli nás je i se mnou pět pro všechny země. Nemám auditory v každé zemi, ale v České republice jsme tři, jedna kolegyně je v Maďarsku a jeden kolega v Bulharsku. Všechno jsou to seniornější auditoři. Jediná oblast, kterou v týmu neděláme, je IT. U té využíváme spolupráci s auditory z PPF, kteří mají specifické znalosti.

Co po třech letech v telekomunikacích na tento obor říkáte?
Jsem moc ráda, že jsem do něj šla. Stále je to pro mě nové a mnohem víc jdeme s audity směrem ke konzultační činnosti než jen k té kontrolní. Mám teď větší prostor pro kreativitu a to mi vyhovuje. Proto mě i dřív lákal marketing. CETIN má výhodu, že když se nám při auditní zakázce nějaká oblast úplně nezdá, tak se ponoříme mnohem víc do hloubky a strávíme na tom čas, který je úměrný potenciálnímu riziku, a nejsme strikně svázaní počtem auditních hodin, které se nesmějí překročit. Nebo když dojde k neočekávané události a jsme požádaní managementem společnosti věc posoudit, dáme takové konzultační zakázce přednost před plánovanými audity. Můžu si dovolit dělat audity mnohem agilněji, než to bylo ve financích. To je pro mě ideální.

Jak kontrolujete, že se vaše návrhy opravdu zavádějí?
Při auditech se rovnou snažíme zapojit manažery, kteří mají činnost na starost. My už se pak jenom díváme, jestli jdou změny podle plánu, občas nabídneme pomocnou ruku i při samotném zavádění. Všechna doporučení máme v auditním softwaru, který nám to pomáhá hlídat. Také chodí auditovaným kolegům upozornění do e-mailů, že se deadline blíží. Pro jeho uzavření nám musejí ukázat podklady dokazující, že něco skutečně implementovali. Nejvyšší management společnosti pak pravidelně informuji, jak se daří návrhy zavádět a kde jsou případná zpoždění.

A není interní audit trochu nevděčný z hlediska toho, že po všech něco chcete?
Řekla bych to tak, že na firemním teambuildingu nejsme ti první, se kterými se chce každý bavit. :-) Hodně ale záleží na přístupu interního auditu a očekávání managementu. Jestli chtějí, abychom byli spíš za policisty, nebo konzultanty. Ideální je najít balanc. Všichni by měli vědět, že tady interní audit je. Že někdo dohlíží na to, jestli se pravidla dodržují a jestli jsou nastavená tak, jak by měla. Na druhou stranu je potřeba ukázat, že o věcech spolu můžeme diskutovat. Když zjistíme, že něco nefunguje, tak jsou různé možnosti, jak to vyřešit. Také je potřeba, aby doporučení, která dáváme, opravdu dávala smysl a posouvala věci k lepšímu.

Jaké schopnosti a dovednosti potřebuje člověk ve vaší funkci?
Je potřeba mít dobré komunikační dovednosti. Musíte umět věci správně pojmenovávat a říkat, co je špatně, co je dobře a proč. Není to jenom o práci s informacemi a daty. Je nutné umět argumentovat a komunikovat s řadovými zaměstnanci a managementu pak tu naši práci dobře odprezentovat. Hodí se mít zkušenosti s fungováním jiných firem. Není ideální, když někdo dělá interní audit třicet let v jedné firmě. Je dobré vědět, jaké jsou možnosti, aby procesy mohly správně fungovat.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Baví mě lidé a práce s nimi – ať už jde o můj tým, manažery nebo další kolegy. Na své práci mám ráda, že můžu posouvat věci k lepšímu. A to i díky tomu, že nevidím společnost vždy jen v detailním pohledu, který zkoumá konkrétní audit. Tím, jak jsou věci propojené, vidím firmu i svrchu. Tato komplexnost mě v mé profesi těší.

Co vás naopak baví nejméně?
Dřív bych řekla, že to bylo papírování. Ale tím, že už máme auditní softwary a všechna dokumentace je elektronická, není teď nic, co by mě vyloženě nebavilo.

Měla jste někdy práci snů?
Jako dítě jsem si ráda hrála na paní učitelku. Nepamatuji si ale, kdy mě to přešlo, asi věkem. Školu už jsem si vybrala jinou, takže mi to úplně dlouho nevydrželo.

Co ráda děláte ve volném čase?
Trávím ho s rodinou, mám patnáctiletá dvojčata. Věnuji se také sportu: běhám, jezdím na kole a lyžuji. Moc ráda se účastním akce Běhej lesy, kterou CETIN podporuje. Je fajn vidět kolegy a nadřízené také v jiném prostředí než jen v práci. Je to hezká neformální událost. V poslední době jsem začala i s golfem. Sport beru jako společenskou událost, kde trávím čas s kamarády a rodinou. Člověk si při něm vyčistí hlavu a ještě se může pořádně najíst a nepřibírat. Zajímám se o psychologii a seberozvoj a také se ráda učím jazyky. Kromě angličtiny, kterou potřebuji v práci, jsem ve francouzské pojišťovně začala s francouzštinou, tento rok jsem k ní přidala ještě italštinu.

Co byste přála společnosti CETIN na příštích pět až deset let?
Aby byla zvenku vnímaná jako moderní poskytovatel a provozovatel telekomunikační infrastruktury. A zevnitř? Abychom byli společnost, která opravdu dobře funguje. Tím myslím, že z toho budou mít radost naši zákazníci, akcionáři i zaměstnanci.