Datová centra v CETINu vypadají jako včelí plástev. Vzduch v nich díky tomu proudí rovnoměrně. Zjistěte o podobnostech centra a včel víc! - cetin.cz
Datová centra v CETINu vypadají jako včelí plástev. Vzduch v nich díky tomu proudí rovnoměrně. Zjistěte o podobnostech centra a včel víc!
Datová centra v CETINu vypadají jako včelí plástev. Vzduch v nich díky tomu proudí rovnoměrně. Zjistěte o podobnostech centra a včel víc!
Co spojuje CETIN se včelami? V první řadě Václav Bunc, který u nás pracuje jako specialista pro zákaznická řešení datových center a zároveň je vášnivým včelařem. Přečtěte si článek, který vznikl na základě CETIN podcastu. Dozvíte se, jak máme datové centrum zabezpečené – třeba pomocí čtečky krevního řečiště – nebo o propojení se světem včel. Podcast si můžete celý poslechnout v přehrávači na konci článku.
Václav Bunc pracuje v CETINu jako specialista pro zákaznická řešení datových center. K IT a technologiím ho už jako dítě přivedl táta. „Pracoval jako technik ve výzkumném ústavu pro sdělovací techniku A. S. Popova. Už v pěti letech jsem od něj dostal svůj první počítač. Byl to Laser 2100 od firmy VTech.“
Počítače Václava bavily tak moc, že je začal studovat na střední a následně vysoké škole. „Šel jsem do Prahy na ČVUT na Fakultu strojní, kde jsem vystudoval obor Automatizace řízení a inženýrská informatika.“
Pracovní zkušenosti získával už při vysoké škole, pak působil u distributora síťových komponentů nebo u O2. Tam zastával hybridní pozici obchodníka a technika. Následně přešel do CETINu a i po osmi letech je u nás spokojený.
„Jsme technologická firma, která určuje trendy. Když zaimplementujeme na fyzické vrstvě nějakou technologii, ostatní poskytovatelé internetu to většinou udělají až se zpožděním. Jsem tak ve styku s nejmodernějšími technologiemi. To mě, stejně jako spolupráce s kolegy, moc baví. Ti mají neskutečnou znalostní bází a vědomosti umí předávat.“
Datové centrum CETINu střeží čtečky krevního řečiště i neprůstřelné sklo
Václav Bunc je expertem na vytváření technických návrhů datových center. Ty následně přetváří do nabídky pro dodavatele na trhu. „Jsem zodpovědný za výstavbu fyzického prostředí pro komerční zákazníky i pro interní síť CETINu.“
Základem datového centra je podle něj napájení. „Musíme navrhnout systémy vertikálních a horizontálních napájecích lišt, datové rozvaděče, uličky nebo zvýšené podlahy.“
Nedílnou součástí datových center je také zajištění maximální bezpečnosti. V CETINu při vstupu používáme třístupňovou autorizaci pomocí 3D biometrické čtečky krevního řečiště, přístupové karty NFC a PINu. „Čtečka krevního řečiště funguje jako rentgen, který udělá 3D obraz cév a žil na ruce. Jde o unikátní identifikátor, který zajistí dostatečnou bezpečnost a identifikaci dané osoby, která vstupuje do datového centra. Je to efektivnější než otisk prstu. Centrum je vybavené také neprůstřelným sklem a technologií, která zjistí, zda vstupující člověk není ozbrojen.“
Další opatření souvisí s našimi klienty. „Mezi zákazníky máme i banky, které potřebují vícefaktorovou ochranu. Jde například o čtečky na očním pozadí.“
Datová centra v CETINu připomínají včelí plástev. A v jeho blízkosti máme i úly
IT a technologie však nebyly to jediné, co Václava od raného dětství formovalo. Už ve třech letech se zamiloval do chovu včel. „Přivedl mě k nim dědeček. Následně jsem se včelami strávil všechny prázdniny a volný čas.“
Z chovu včel se ve Václavově rodině stala už tradice. „Jsou u nás přes 120 let. A mě pořád baví. Krásně si díky nim odpočinu od práce hlavou.“
Letos se však včelařství s jeho zaměstnáním propojilo. CETIN na dosud nevyužitém pozemku u datového centra nechal vytvořit místo pro Václavovy včely. „Máme tam čtyři úly. Jedním z důvodů pro toto rozhodnutí je snaha CETINu snížit ekologickou zátěž firmy pro přírodu. Úly vykompenzují CO₂ ze standardní Škody Octavia, kterou používáme jako firemní auto, po dobu zhruba půl roku.“
Ale CETIN byl spojený se světem včel už daleko dřív. Jejich plástev sloužila jako inspirace při výstavbě datového centra. „Je složená z šestiúhelníků, a ty jsou ideálním využitím prostoru. Stejný tvar tak mají i dveře u datových rozvaděčů. Díky tomu zajišťují ideální přístup vzduchu na aktivní technologie.“
To ke chlazení ale nestačí a musíme používat také klimatizace. „Chladíme na 21 až 24 stupňů. Kdyby došlo k vypadnutí klimatizací, tak bychom se za asi půl hodiny dostali na 60 stupňů. Proto máme klimatizace samozřejmě zálohované.“
Jako správci kritické infrastruktury musíme být na havarijní stavy připravení. A to i v případě výpadku celého datového centra. „V případě výpadku jednoho je schopné druhé datové centrum převzít kompletní provoz a fungovat bez přerušení nebo ohrožení dostupnosti služeb pro naše zákazníky.“
CETIN hledá specialistu na datová centra
Václav k sobě do týmu hledá ještě nové kolegy. „Ideálně by to měl být člověk mezi 30 až 40 lety, který má seniorní zkušenosti a znalosti metalických a optických infrastrukturních technologií. Důležité je mít zájem o technologie a zápal pro tuhle práci. Ostatní ho naučíme.“
V CETINu rádi uvítáme i čerstvé absolventy, ale tato pozice je výjimkou. „Zajišťujeme kritickou infrastrukturu státu. Potřebujeme zkušenosti. Ale studenty rádi přivítáme na stážích nebo brigádách.“
Pro více informací o práci či stáži v CETINu navštivte web www.cetin.cz/kariera.