Internetovou síť může poškodit i sázení rajčat - cetin.cz
Internetovou síť může poškodit i sázení rajčat
Když nastane v oblasti Karvinska v síti CETIN nějaký problém, dostane řešení na starost Jiří Buczek. Na pozici pracovníka správy a ochrany sítě působí už pět let. Předtím roky pracoval jako technik. Přečtěte si v novém rozhovoru nejen o jeho pracovních zážitcích. Dozvíte se třeba také, jak může telekomunikační síť poškodit sázení rajčat.
Jak jste se dostal k práci v telekomunikacích?
V oboru jsem už od střední školy. Absolvoval jsem Střední odborné učiliště spojů v Ostravě. Užil jsem si poslední prázdniny a po létě, ještě v sedmnácti letech, jsem nastoupil do tehdejšího podniku Okresní správy spojů.
Jaké pozice jste si v oboru vyzkoušel?
Nastoupil jsem na pozici kabelového montéra. Byl to rok 1993, začal jsem pracovat s metalickou sítí. Především jsem zaměřoval a opravoval různé poruchy. Měl jsem velké štěstí na kolegy, kteří mě v mých začátcích vedli. Síť se v devadesátých letech až do přelomu milénia dynamicky modernizovala a rozrůstala. Různě se pak měnily názvy firmy, ale ještě více se změnil celý obor. Ani mi tak nepřišlo, že jsem strávil dvacet let v jedné společnosti. Když v roce 2013 přišla transformační vlna, odešel jsem z organizačních důvodů. Shodou okolností to bylo v červnu. S dětmi jsem si tak po dlouhé době užil celé prázdniny a od září jsem přešel k jinému operátorovi. Trochu jsem tehdy změnil obor a přesedlal na rádiové sítě. Přišlo mi to jako skvělá výzva naučit se zase něco úplně nového. Nastoupil jsem na pozici technika rádiové sítě a dělal pět let mikrovlnné spoje. V roce 2018 se uvolnilo místo pracovníka ochrany sítě v CETINu. To mě zaujalo a tak začala moje aktuální cesta. Hodně lidí jsem tady znal, tak to byl příjemný návrat.
Co si pod vaší dnešní pozicí můžeme představit?
Funguji jako takzvaná pověřená osoba. Obracejí se na mě různí lidé, kteří potřebují vyřešit nějaký problém v naší pevné síti. V CETINu je nás na obdobné pozici více, já mám na starost region Karviná.
O jaké lidi třeba jde?
Kontaktují mě například starostové, kteří potřebují konzultaci ohledně výstavby chodníku ve své obci. Často jde také o stavebníky, kteří někde překopnou kabel. V takovém případě vyjíždím na místo a s dotyčným řeším administrativní záležitosti a organizuji předání práce na montážní četu. V podstatě jde o to, abych na místě vyšetřil problém a rozhodl, jaké činnosti komu přidělím. V kanceláři pak vyřizuji různou administrativu – zpracovávám projekty nebo dávám z pozice technika souhlas se stavbou, která je ve střetu s naší sítí. Často také vyřizuji hovory s klienty, kteří se obrátí na naši infolinku.
Můžete nám říct nějaké konkrétní příklady?
Pamatuji si třeba situaci, kdy se paní rozhodla na zahrádce vysadit rajčata. Do země zatloukla dlouhé železné tyče, aby se měla rajčata po čem pnout. To ale netušila, že se půl metru pod záhonem schovávají naše kabely. Museli jsme tak paní při opravě překopat půl zahrady. Pochopitelně nebyla úplně nadšená, ale naštěstí šlo o poměrně levnou záležitost.
Horší byl třeba případ, kdy si člověk při stavbě rodinného domu pořídil tepelné čerpadlo a pokládal trubky asi padesát metrů od domu do výkopu. Na konci parcely bohužel překopl páteřní optický kabel, protože mu nedošlo, že tam vede naše síť. V tomto případě už byla škoda v řádech desetitisíců.
Ve vaší práci asi bude klíčová komunikace, že?
To teda! Často je třeba viník překopnutého kabelu naštvaný a má pocit, že je v tom nevinně. Je proto potřeba k lidem přistupovat s pochopením a empatií. Chyby se prostě mohou stát. Na mně je všechno nějak rozumně vysvětlit a situaci se snažit vyřešit ke spokojenosti obou stran.
Jaké další znalosti a dovednosti na vaší pozici potřebujete?
Musím mít také dobré technické znalosti a organizační schopnosti. Je potřeba nebát se delegovat práci a umět se zorientovat na místech, kam jezdím. Proto je třeba dobře znát svůj region – ušetří to zbytečné ježdění. Díky tomu můžeme pracovat co možná nejefektivněji.
Jak vypadá váš běžný pracovní den nebo týden? Pravděpodobně se váš rozvrh hodně mění, že?
Ano, to je pravda. Vždy je potřeba být dobře připravený, protože dopředu nevíte, co se může stát. Mám na starost velký region, proto je důležitá dobrá organizace. Ale vždycky říkám, že karma funguje. Kolikrát se mi totiž stane, že ráno vyjedu za prací do nějaké části regionu a další úkoly se mi během dne objeví v okolí. Ušetří mi to desítky kilometrů v autě.
U telekomunikací jste už dlouhé roky. Za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Jak těžké je s rychle se měnícími technologiemi udržovat tempo a všemu dobře rozumět?
Člověka musí technologie bavit. Ale vše bylo jednodušší i díky tomu, že se o nás zaměstnavatel vždy dobře staral a měl zájem, aby se člověk rozvíjel. I dneska máme v CETINu velmi dobré možnosti školení. V současnosti se čím dál víc seznamuji s optikou. Účastním se třeba tvorby projektů a zpracování technických řešení související s optickou sítí.
Mohl byste porovnat vaši původní práci v terénu s tou současnou? Jaké jsou výhody a nevýhody obou pozic?
Hodně mě baví odstraňování různorodých problémů a fakt, že rychle vidím výsledek své práce. Mám rád i jednání s lidmi. To je super na práci technika i v mé současné roli.
Není to jako projektové řízení, kdy jste pouze část většího kolečka a výsledek se objeví až za delší dobu. Ale ještě k tomu porovnání… Dnes řeším víc administrativy a mám za úkol větší množství organizační práce. Ta mě ale rovněž baví, protože opět řeším technické věci. Oproti práci technika musím také mluvit s projektanty, starosty nebo majiteli rodinných domů. Vysvětlovat jim naše požadavky a hledat průsečíky s jejich zájmy. Ubylo mi sice manuální práce, ale kancelář a auto se pak musejí kompenzovat jinak, třeba protažením na jógamatce. Celkově jsem s mou současnou rolí velmi spokojený.
Co vás na vaší práci naopak baví nejméně?
Řekl bych, že administrativa. Ale přistupuji k ní s tím, že ji prostě musím zpracovat. Když se na ni vykašlu, nikdo ji za mě neudělá. Proto se do papírování vždycky pustím jako k prvnímu úkolu. Uvolním si pak ruce na práci, která přichází ad hoc z hodiny na hodinu a baví mě víc.
Měl jste nebo máte nějakou práci snů?
Někdy mě napadá myšlenka, že bych rád pásl ovce někde na Slovensku. Baví mě turistika a vím, jak je to tam krásné. Ale seriózně by mě bavilo být spíš turistický průvodce. Rád totiž cestuji a baví mě plánovat cesty kamarádům či rodičům.
Co dalšího vás ve volném čase baví?
Ještě cyklistika, lyžování, běžky nebo skialpy – prostě sportovní aktivity. Pořádám s dětmi také turistický závod. Pomáhám s organizací oddílu a jezdíme na různé soutěže. Jednou za čas rád zajdu i na koncert či do divadla.
Máte nějaké oblíbené destinace na turistiku či cyklistiku?
S rodinou máme rádi Slovensko a Alpy. Nejraději jezdíme pod stan, kde je to nejkrásnější, jelikož v domě je člověk celý rok. Často také spíme v turistické salaši jenom ve spacáku. To je krásné.
Co byste přál CETINu na příštích pět až deset let?
Určitě bych si přál, aby se podařil rozvoj optické infrastruktury, a to především pro domácnosti. Optiku jsme totiž měli vždy hlavně tu páteřní. Byl bych rád, kdyby byl CETIN pro zákazníky vždy první volba.
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech?
Už dneska se bez internetu v rodinném domě v podstatě neobejdete. Poskytovatelé připojují na dálku tepelná čerpadla a fotovoltaiku, na vzdálený dohled máte brány nebo markýzy na zastínění. V budoucnu bude takových zařízení jen a jen přibývat.