IT v CETIN dělá unikátní a neuvěřitelné věci. Máme být na co hrdí

IT v CETIN dělá unikátní a neuvěřitelné věci. Máme být na co hrdí

Jan Štěpánovský je ajťák tělem i duší. V CETIN je už od jeho vzniku a nedávno povýšil na pozici ředitele IT. Přečtěte si v článku, který vznikl na základě CETIN podcastu, jaký dopad má transformace firmy na oblast IT, která volná místa by potřeboval Jan obsadit a co ho bavilo při dělení CETIN a O2. Celý podcast si můžete poslechnout v přehrávači na konci článku.

Jan Štěpánovský se v oblasti informačních technologií pohybuje celý svůj pracovní život, tedy už téměř pětadvacet let. S IT začal na střední škole. „Chtěl jsem si něco přivydělat, tak jsem začal vytvářet weby.“ Na střední se mimo vývoj zaměřil na podporu technického kreslení a modelování, což mu rozšířilo povědomí o tom, kde všude může IT vzdělání uplatnit.

Po dokončení školy zamířil rovnou do světa telekomunikací, následovaly práce v pojišťovně nebo v online marketingu, kde dělal weby, e-shopy, propagaci i SEO. Vyzkoušel si také spolupráci s mezinárodním týmem v rostoucím startupu. „Cílem bylo vytvořit celosvětovou televizní digitální platformu. Zapojil jsem se do projektu od začátku jako softwarový architekt. Byla to velká věc.“

Strukturální oddělení CETIN od O2 byl jeden z nejzajímavějších projektů

Další Janovy kroky vedly do O2. „Jak z pohledu rozvoje, tak i z toho profesního to byla nabídka snů.“

Na původní pozici však zůstal jen tři měsíce. Byl totiž rok 2015 a společnosti CETIN a O2 začaly projekt strukturální separace. Jan následně přešel do CETIN. „Prakticky jsem už byl nabírán jako architekt pro CETIN, a právě co nejrychlejší a nejlevnější strukturální oddělení obou firem byl jeden z mých hlavních projektů. Byl to jeden z nejzajímavějších úkolů, které jsem kdy dělal.“

Proto na toto období rád vzpomíná. „Jen tak se člověku nepoštěstí začínat budovat velkou firmu a její IT do značné míry na zelené louce. Může při tom vymyslet spoustu nového. Mohli jsme zefektivnit převzaté staré systémy a procesy. Všichni jsme proto měli startupovou náladu a energii.“

Janova kariéra v CETIN začala na pozici IT architekta. „Zhruba tři roky jsem měl za úkol tvořit doménu enterprise system support, která se točila kolem systémů podporujících podnikání. Až byla doména relativně stabilní a zajetá, tak jsme s mým nadřízeným začali budovat interní vývoj. Vznikly tehdy celkem čtyři týmy, které existují dodnes.“

Jan tak byl u startu všech zásadních změn v oblasti IT v CETIN. „Starty nových témat mi jdou dobře a neustále je vyhledávám. Společně s týmem dokážeme novinku také dodat a stabilizovat. Co mě ale vysává, je dlouhodobá opakující se činnost. To mě doslova ubíjí,“ přiznal se.

IT je v CETIN propojené s byznysem

Od začátku letošního října pracuje na pozici CIO, teda ředitele IT pro český CETIN. Jeho pozice však nezastřešuje celé IT ve firmě. CETIN se totiž od roku 2019 transformuje na flexibilnější a efektivnější způsob řízení. Zdlouhavý proces IT dodávek a dvacet let staré legacy systémy, převzaté v době vzniku CETIN, už totiž přestaly stačit moderní době a požadavkům našich zákazníků.

V CETIN tak došlo ke změnám, včetně těch strukturálních. „Aktuálně jsem přímo zodpovědný za čtyři oddělení, která se starají o běh IT technologií a IT ekosystému: od aplikací, procesů, architektury a infrastruktury přes middleware, integraci, automatizaci až po technickou a procesní governance.“

Kromě těchto oddělení existují v CETIN ještě další IT útvary, které spadají pod byznys. „Díky tomu IT dodávky daleko rychleji a přesněji naplňují požadavky byznysu. Místo jednoho roku požadavek dodáme klidně za několik týdnů. Pracujeme totiž spolu.“

Cílem transformace však není úplné zrušení samostatného IT útvaru a kompletní převedení zodpovědnosti za IT na byznys. Podle Jana by to byla chyba. „Jiné firmy, jako jsou například některé banky, ale i telekomunikace, to udělaly, a my vidíme, že to není úplně ideální. Chybí jim nějaká stmelující základna, která usnadní komunikaci mezi jednotlivými útvary, a tím i vývoj ve všech oblastech IT. Je to naopak pak spíš anarchie, která má negativní dopad na koncového zákazníka. Snažíme se z toho poučit, abychom neudělali podobné chyby a vypadá to, že nám tento model spolupráce mezi centrálním a distribuovaným IT funguje.“

Automatizace nebo streamování už je v CETIN samozřejmostí

Kromě strukturálních změn se IT v CETIN transformuje a rozšiřuje i po technologické stránce. „Adoptovali jsme principy automatizace IT, rozšířili metody integrace (včetně kompetence streamování), naučili se rozvíjet a provozovat řešení v prostředí MS Azure, z pohledu architektury razíme mikroservisní architekturu, provozovanou v kontejnerizační platformě a osvojili jsme si mnoho dalších technologií, které nám pomáhají.“

Tím, že v CETIN pracují většinou technicky zaměření lidé, jdou technické změny prosazovat lépe. „S novými technologiemi, a obecně změnami, máme spojené ohromné množství nástrojů, pomocníčků, kompetencí, krabiček a frameworků, které používáme proto, aby byznysové aplikace fungovaly. O to se také musí někdo starat a musí tomu rozumět, aby technologie efektivně pomáhaly ostatním,“ vysvětlil. Svět IT se mění a přerodem z pomalého – monolitického – světa do rychlého – komponentního.

Obecně je podle Jana IT v CETIN na vysoké úrovni a dělá velké a zajímavé věci. „Měli bychom být na sebe opravdu hrdí. Děláme spoustu aktivit, technologií a IT principů skvěle a dokonce i velmi unikátně. Naše práce, ať už to, že podporujeme byznys a jeho cíle, nebo adoptujeme nové technologie, je neuvěřitelná. Bohužel jsme často úzce zaměření na svoje úkoly a projekty a tento široký úspěch nevnímáme,“ řekl šéf IT.

Zaměstnanci si můžou vytvořit vlastní aplikaci

V rámci transformace došlo dokonce i na to, že ti zaměstnanci, kteří mají zájem, si můžou vytvořit své vlastní aplikace pomocí rodiny nástrojů PowerPlatform v rámci procesní nástavby citizen development. „Dáváme všem k dispozici nástroje, možnosti a prostor k vlastnímu tvoření, ale také pevná pravidla a vymezený ‚píseček‘. Stinná stránka však je, že tím, že si aplikaci zaměstnanci sestavili sami, musejí si ji také sami provozovat.“

Pokud však někdo ze zaměstnanců vytvoří velmi užitečnou a zajímavou aplikaci pro širší publikum, nebo aplikaci, která je pro běh firmy kritická, může se stát, že se aplikace standardizuje a integruje do celofiremního provozu, kde už na ni dohlížejí přímo IT specialisté.

CETIN hledá od IT nováčků po ostřílené architekty

Do IT shání CETIN stále nové a kvalitní kolegy a kolegyně. „Máme spoustu nejmodernějších technologií a zajímavých projektů. Navíc u nás můžeme tvořit nové věci a nikdo nám nehází byrokratické klacky pod nohy. Když je dobrý nápad, je možné ho realizovat a vidět, jak přináší výsledek. Je ale potřeba za dobrý nápad převzít také zodpovědnost.“

Momentálně Jan hledá parťáka na pozici infrastrukturního architekta/architektky. „Je to někdo, kdo rád vymýšlí nové přístupy a dokáže je skloubit se stávajícím robustním světem infrastruktury. Zároveň musí mít velké zkušenosti, protože ekosystém v CETIN je obrovský a špatné rozhodnutí může mít obrovské dopady.“

Zároveň ale poptává i úplné začátečníky v IT, kteří mají chuť v CETIN pracovat. „Stačí jen základní technické dovednosti. Důležitá je hlavně chuť se něco nového učit. Na startu jim přiřadíme mentora, který jim bude v začátcích pomáhat.“

Všechny volné pozice najdete na www.cetin.cz/kariera, případně můžete napsat kolegům na hr@cetin.cz.