Jak vypadá výstavba mobilní sítě na letišti nebo v Edenu?

Jak vypadá výstavba mobilní sítě na letišti nebo v Edenu?

Bořek Pracný pracuje v CETIN jako senior specialista pro výstavbu mobilní sítě. Dostal se tak k zajímavým projektům, jako je pokrytí Strahovského tunelu, stadionu Slavie nebo pražského letiště. Přečtěte si článek, který vznikl na základě CETIN podcastu, a dozvíte se o výstavbě mobilní sítě mnohem víc. Případně si celou epizodu poslechněte. Odkaz najdete na konci článku.

Bořek Pracný pracuje v telekomunikacích už přes třicet let a blízko k nim měl už v pubertě. „Od patnácti let jsem dělal radioamatérský sport s telegrafním klíčem. Následně jsem vystudoval střední elektro průmyslovou školu a po vojně v roce 1993 nastoupil do Eurotelu, kde jsem se dostal k mobilním sítím.“

U nich zůstal až do dneška, kdy má na starost výstavbu od záměru až po spuštění.

Před třiceti lety se mobily musely rozebrat, aby se vešly do batohu

Na začátku jeho kariéry se ještě budovala analogová síť NMT a mobily byly tak velké, že se nevešly do tašky. „Byla to úplně jiná doba. Když jsem chtěl telefon uklidit do batohu, musel jsem ho rozebrat a sundat baterie, aby se tam vešel.“

V době, kdy s mobilními sítěmi začínal, byly postavené především na technologiích od firmy Nokia. „S nástupem technologie GSM se k Nokii přidal Huawei. Tak to zůstalo v době 3G a počátcích LTE. Při aktuální modernizaci sítě přešel CETIN kompletně na Ericsson.“

Konfigurace sítě po přechodu na NR je podle něj mnohem jednodušší, než tomu bylo třeba u GSM nebo 3G. „Vše můžeme nastavovat na dálku, a místo několika zařízení i antén tak máme jen jedno, které vše obsáhne.“

Pokrýt mobilní sítí stadion v Edenu byla výzva

Bořek Pracný má na starost řízení projektů od samého začátku. „Musím vzít všechny technické požadavky a zadat je zhotoviteli tak, aby byl výsledek správně a podle našich představ. A je na mně vymyslet, jak to udělat.“

Při výstavbě mobilní sítě přitom není výjimkou nutnost hledat nestandardní řešení. Někdy proto vysílač musíme umístit třeba do věže kostela. „Je to sice fotogenické, ale z technického hlediska velmi časově náročné.“

Před třemi lety vymýšlel, jak technicky vyřešit pokrytí Edenu, dnešní Fortuna Areny, mobilní sítí. V čem je projekt složitý? Na jednom místě jsou tisíce lidí, kteří chtějí najednou síť využívat – třeba streamovat. A síť to musí zvládnout. „Bylo nutné připravit konektivitu a celý systém se musel složitě nakonfigurovat.“

Po spuštění jsme naměřili na stadionu rychlost 1 Gb/s. „Dnes je to na 5G už celkem běžné, ale tehdy šlo o opravdu skvělý výsledek. A z dat vidíme, že lidé na velkých akcích tuto konektivitu skutečně využívají.“

CETIN stojí za pokrytím metra, Strahovského tunelu i pražského letiště

Podobně nestandardním, a ještě větším, projektem bylo pokrytí pražského metra. „Podíleli se na tom všichni tři největší operátoři. Mobilní síť tam funguje tak, že po bocích tunelu jsou takzvané vyzařovací kabely, kterými se signál dostane skrz okna dovnitř vagonu.“

V některých tunelech, například i ve Strahovském, jsme nahradili vyzařovací kabely anténami. „Mohou být umístěné pod stropem, protože kolem aut je víc prostoru. Do budoucna počítáme s tím, že do tunelů umístíme antény s více vyzařovacími prvky, aby se zlepšila kvalita a rychlost signálu.“

Specifické prostředí je také na letišti. Jeho pokrytí se připravovalo už v době, kdy Bořek nastoupil do tehdejšího Eurotelu. „Kvůli bezpečnostním důvodům to ale bylo poměrně složité. Nebylo lehké získat všechna povolení a projít různými zkouškami a testy. Muselo tam totiž dojít ke dvojímu pokrytí – pro zákazníky letiště a pro zaměstnance, kteří pracují v určitých systémech. Vysílače jsou na ranveji, v podzemí, kolektorech, administrativních budovách nebo třeba ve skladech.“

Malé projekty zvládneme za pět měsíců, velké trvají i pět let

Nejjednodušší projekty jsou stavby vysílačů na obecních objektech – v případě, že má vedení obce o pokrytí zájem. „V takovém případě se s obcí celkem jednoduše domluvíme na podmínkách. Pak na místo přijedeme, abychom vymysleli ideální řešení na míru. Na základě toho vzniká studie, se kterou pracujeme dál a kterou dostává ke schválení majitel budovy. Když s ním podepíšeme smlouvu o umístění vysílače, je už na vybraném zhotoviteli, aby zařídil výstavbu.“

Takové bezproblémové projekty trvají zhruba pět až osm měsíců. „Větší projekty, kde řešíme velké vysílače, věže a podobně, trvají mnohem déle, třeba dva až pět let. Musíme získat mnoho povolení a souhlasů, což výstavbu komplikuje a prodlužuje.“

Výstavbu mobilní sítě občas komplikují představy majitelů pozemků

Častými překážkami pro výstavbu vysílačů, které celou výstavbu prodlužují, jsou nutná povolení od památkářů a státní správy v památkové zóně nebo v chráněné krajinné oblasti či národních parcích.

Problémy mohou způsobit také představy některých majitelů. „Chtějí signál, ale už ne anténu. U velkých akcí navíc potřebujeme povolení třeba až od patnácti majitelů pozemků.“

Obtíže může přinést také bourání objektů, kde jsou vysílače umístěné. „Ročně nám takhle zruší až desítky vysílačů. Někde zbourají třeba komín, jinde se majitel rozhodne přestavět si půdu.“

Pokud k tomu dojde, musíme vytvořit dva nové projekty. „Jeden na likvidaci původního vysílače a druhý na výstavbu nového. Někdy se stane, že starý vysílač už je nutné zlikvidovat, ale ten nový ještě nestojí. V takovém případě používáme takzvané mobilní BTS, které provizorně postavíme třeba někam na pole.“

Každý specialista pro výstavbu mobilní sítě musí umět lozit ve výškách

Týmy mobilní sítě jsou rozdělené podle typu projektů. Spolupracují při tom s dalšími odděleními, které mají na starosti třeba plánování nebo připojení vysílačů. „Máme také skupinu administrativní podpory, která pro nás znamená velkou úlevu. Už si ani nedokážu představit, že bychom je neměli.“

Ideální člověk v Bořkově týmu musí být pracovitý a odolný vůči zátěži. „Práce u nás není úplně jednoduchá, je nárazová a hodně časově náročná. Na druhou stranu je to velmi zajímavá a tvůrčí práce, která není fyzicky tolik náročná. Všichni ale musíme mít školení na práci ve výškách. Kdo se jich bojí, tak pro něj mobilní síť určitě dobrá volba není.“