Jednáme se starosty a starostkami o výstavbě optiky a ukazujeme její výhody - cetin.cz
Jednáme se starosty a starostkami o výstavbě optiky a ukazujeme její výhody
Ondřej Ploch vystudoval techniku i marketing a oba obory teď propojuje v CETIN. Poslední dva roky vede jeden z týmů regionálních byznys koordinátorů, kteří jednají o podmínkách výstavby optiky v českých obcích a městech. V rozhovoru se dozvíte, jak komunikace a jednání se zastupiteli probíhá a jaké to přináší výsledky.
Co jste vystudoval?
Chodil jsem na střední elektrotechnickou školu v Liberci, obor silnoproud. I když je to trochu jiný obor, než řešíme v CETIN, technický background mi i dneska pomáhá. Třeba práce s výkresy nebo technické rýsování mi nejsou cizí. Potom jsem pokračoval na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, kde jsem studoval marketingovou komunikaci. To mi zase pomáhá v pochopení byznysu jako celku a komunikaci.
Jaká byla vaše pracovní cesta před nástupem do CETIN?
Už během školy jsem začal podnikat. Věnoval jsem se víc než pět let marketingu a reklamě na volné noze. Pak mě osud zavál do světa IT. Začínal jsem správou webů a serverů a později se dostal k prodeji softwaru. To už bylo v jedné malé rodinné firmě. V roce 2019 mi kamarád, který v CETIN už pracoval, řekl o volné pozici v úplně nově vznikajícím týmu regionálních koordinátorů. Byla to skvělá příležitost, která spojovala techniku s marketingem a komunikací. Přihlásil jsem se do výběrového řízení a naštěstí uspěl.
Čím vás telekomunikace tehdy nalákaly?
Hlavně tím, že je to rychlý a dynamický byznys, který jasně formují technologie, po kterých je poptávka.
A proč zrovna CETIN?
Zaujalo mě prostředí firmy. Práce ve skupině PPF pro technologickou společnost CETIN byla obrovská výva. Navíc šlo o nové oddělení a tým, který teprve vznikal. Dnes je krásně vidět, jaký potenciál v sobě nesl. Začínali jsme ve třech lidech, dneska nás je kolem padesáti.
Bylo pro vás na začátku těžké navnímat technologickou část vaší práce?
Popravdě hodně. Přišel jsem z úplně jiného byznysu, a lidé kolem mě často předpokládali, že už vím, co je v telekomunikacích normální. Teď mi to přijde úsměvné, ale na začátku jsem byl ztracený z těch všech zkratek, které se tu používají. Bylo těžké se rychle zorientovat. Navíc náš tým je v centru všeho dění – komunikujeme s plánovači, techniky, výstavbou i financemi. Každá část firmy mluví trochu jiným jazykem, a my musíme rozumět všem. Nikdy nebudeme experti na všechno, ale musíme mít dostatečný přehled pro danou problematiku a diskuzi. Navíc naše práce nekončí u interní komunikace – musíme složité technické informace srozumitelně přetlumočit starostům/starostkám či zastupitelům a jejich podmínky zase převést do jazyka našich kolegů.
V čem spočívá vaše práce?
Už asi dva roky jsem jedním ze čtyř team leaderů regionálních byznys koordinátorů. Mám ve svém týmu šest šikovných kolegyň a kolegů, kteří pokrývají čtvrtinu republiky – kraje Liberecký, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský. Naším úkolem je znát prostředí, kde působíme. To znamená vědět, kde je o optiku zájem, jaká je kde konkurence a jaké máme technické možnosti. Pak jednáme se samosprávami o podmínkách výstavby.
Mohl byste práci vašeho týmu popsat podrobněji?
Na začátku stojí investiční záměr – třeba rozhodnutí, že v nějaké obci vybudujeme optiku. Pokud to technologické podmínky dovolují, a oblast je zajímavá z hlediska zákazníků, kontaktujeme zastupitele nebo radní. A tehdy začíná naše hlavní práce. Jednáme o podmínkách výstavby – v případě, že budeme zasahovat do chodníků, zeleně nebo dlažby na náměstí. Na malých obcích se jednání zastupitelstev často konají večer a přijdou na ně i místní obyvatelé. Ptají se nás, co optika je a my jim vysvětlujeme výhody tohoto záměru pro obec, jejich obyvatele a podnikatele.
Jak vypadá běžný pracovní den nebo týden byznys koordinátora?
Koordinátor si dopředu domluví schůzky s obcemi, kde chce plány CETIN představit. Na místě odprezentuje náš záměr, vyslechne si podmínky obce a hledá synergie. Informace, které z jednání vzejdou, musíme zapsat do systému, kam se dávají zprávy o schůzkách, obcích a projektech, aby byli všichni ve firmě v obraze. Máme pak přehled o tom, kolik nás čeká projektů a v jakém jsou stavu.
A jak vypadá váš pracovní den?
Poměrně dost času trávím řešením komplikovanějších případů s městy a obcemi. Samozřejmě se věnuji i týmu – jeho koordinaci a rozvoji. Mám mix seniorních a juniorních kolegů, takže každý potřebuje trochu jiný přístup a konzultace v různých tématech i fázích projektů. Denně řeším jeden až dva rozhovory s týmem, připravuji reporty pro nadřízené a účastním se interních schůzek, kde ladíme provozní věci, aby vše klapalo, jak má.
Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Rozhodně práce v terénu v obcích. Je to dynamické, každý den potkám někoho jiného. Baví mě taky vidět za týmem výsledky. Projedu pár vesnic, vidím opravený povrch po našich výkopech a vím, že tam jsou připojené domácnosti. To je fajn pocit. Navíc je skvělé sledovat, jak můj tým profesně roste. Rád ho vedu a motivuji.
Bylo pro vás těžké stát se team leaderem?
Pro mě to bylo snazší v tom, že jsem byl u zrodu týmu, který organicky rostl. Musel jsem projít několika školeními, protože mi přibyla další agenda, třeba HR záležitosti, ale myslím, že každý regionální koordinátor má v sobě potenciál být leader. Člověk k tomu ale musí postupně dospět a získat zkušenosti, což přichází taky s věkem.
A co vás na vaší práci naopak nebaví?
Nerad urguji interní kolegy nebo externí partnery. A stejně jako většinu kolegů mě nebaví občasná zdržení na cestách v autě, která nabourávají denní agendu.
Jaké dovednosti a schopnosti potřebujete pro vykonávání své práce?
Jednoznačně komunikaci, diplomacii a schopnost přizpůsobit se. Každý starosta je jiný – někdo miluje sport, jiný ho nesnáší, jeden klade důraz na nové chodníky, druhý je nadšený do optiky. Důležitá je taky preciznost a cílevědomost – pracujeme na projektech v řádech desítek milionů korun, a větší chyby si tak nemůžeme dovolit.
Jak se za ty roky změnilo vnímání společnosti CETIN u starostů?
Udělali jsme obrovský posun. Když jsme v roce 2019 začínali, CETIN byl vnímaný hlavně jako nástupce Českého Telecomu – tedy firma s metalickými sítěmi a ústřednami. Když jsme začali stavět optiku, bylo to pro starosty nové téma. Za posledních šest let jsme ale udělali obrovský kus práce. Dnes většina obcí, které jsme oslovili, buď už optickou síť má, plánujeme ji, nebo jsme s nimi v kontaktu. Myslím, že náš tým na tom má velkou zásluhu. Oslovujeme desítky obcí každý měsíc, a tak povědomí o tom, co CETIN dělá, díky tomu roste.
Lokality pro výstavbu vytipovává přímo váš tým?
Vedení společnosti a oddělení strategie určuje směr. Dřív to byly hlavně bytové domy, teď se soustředíme i na domy rodinné. Děláme ale i reaktivní výstavbu – například když developeři staví nové byty, nabídneme jim naše služby. Navíc se nám poslední dobou stává, že se nám zástupci obcí ozývají sami, protože viděli naši práci v okolí.
Může někdo jiný kromě zastupitelů zařídit ve své obci optiku?
Cesta k optice vede zpravidla přes starostu a zastupitelstvo obce. Pokud bych chtěl optiku ve své obci, obrátil bych se na starostu a navrhl mu, aby kontaktoval CETIN. Kontakty jsou na webu cetin.cz/samospravy. Ze své pozice může optiku poptat třeba přes formulář na našich webových stránkách. Každý se na webu může taky dozvědět, jak připravit svou nemovitost pro připojení na optickou síť.
Co víc mohou obce pro optiku ve své obci udělat?
Nejdůležitější je zájem. Když jednáme s někým, kdo optiku chce, je to úplně jiná situace, než když někoho musíme přesvědčovat. Vstřícné vedení obce nám může v projektu hodně pomoct. Třeba nám umožní vstup na obecní pozemky nebo nám vyjdou vstříc při logistice materiálu. Výrazně pomáhá i koordinace výstavby s dalšími projekty jako je nové veřejné osvětlení. Dalším přínosem může být propagace – například příspěvkem na Facebooku, SMS zprávou, rozhlasem, v místním tištěném zpravodaji nebo uspořádáním veřejného zastupitelstva, kde můžeme obyvatelům vysvětlit výhody optiky i průběh výstavby. To všechno pak ve finále pomůže tomu, že se nám výstavba vyplatí a v obci se do ní pustíme.
Jaké jsou nejčastější překážky ve výstavbě optické sítě?
Často řeknou starostové „ne“ kvůli tomu, že mají nové chodníky či jinou síť. Někdy zase, že letos to nepůjde, ale na příští rok mají naplánovaný investiční záměr, revitalizaci zeleně či rekonstrukci náměstí, a při té příležitosti by stavba optiky šla. Toho se snažíme využít, abychom udělali celou obec najednou. To se nám vyplatí nejvíc. Navíc využíváme nové způsoby výstavby. Není to už jen o klasickém kopání, ale můžeme využít i nadzemní sítě, hlínopily nebo třeba microtrenching. Tak můžeme nabídnout obcím mnohem víc možností než dřív.
Jaké jsou největší problémy s výstavbou optiky ve městech?
Hlavním problémem je množství už existujících sítí a tedy nutnost sledovat ekonomiku projektu spolu s požadovanými podmínkami města při práci na projektu. Musíme proto pečlivě spočítat, jestli se nám výstavba vyplatí. Navíc ve městech bývá složitější se setkat s primátorem nebo vedoucím odboru, což proces prodlužuje. Jen malé procento lidí totiž nemá o optiku zájem, a to většinou kvůli nedávné rekonstrukci jejich domu. Od pandemie covidu většina lidí kvalitní připojení vyžaduje a často i existenčně potřebuje pro svou práci.
Měl jste někdy nějakou práci snů?
Pro mě to byla práce ve velké společnosti. Chtěl jsem si ji zažít. Předtím jsem pracoval v menších rodinných firmách. V korporátu všechno funguje rychleji, musíte skloubit práci s různými odděleními a kolegy, osvojit si nové procesy. Jako dítě jsem chtěl být u techniky, což se mi prací v CETIN splnilo.
Jak trávíte svůj volný čas?
Mám dvě malé děti, takže většinu volného času věnuji rodině. Dřív jsem aktivně dělal sportovní šerm, ale s prací a rodinou to už nešlo skloubit, proto jsem pak působil spíš jako trenér. Teď už jsem to trochu utlumil, ale pořád se snažím sportovat. Baví mě chůze, fitko, plavání – i když nám teď v Liberci zavřeli bazén – a taky badminton. Rád jezdím na běžkách, to je v Liberci skoro povinnost. Taky rád cestuji s rodinou a vařím.
Co byste přál společnosti CETIN na příštích pět až deset let?
Přál bych nám, abychom nezpomalili a udrželi současné tempo zrychlování. A hlavně abychom dotahovali věci do konce. CETIN je skvělý v inovativním přístupu, ale ne všechny nápady lze převést do praxe. Je potřeba zaměřit se na ty nejlepší a rozšířit je po celé republice. Zároveň bych si přál, aby u nás zůstali lidé, kteří tu dnes pracují, protože profesionální a motivovaný tým je základ.
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech?
Myslím, že poskytovatelů internetu bude méně. Očekávám, že zůstane pět až deset hlavních hráčů, kteří pod sebe seskupí ty menší. Nebude už prostor pro stovky menších poskytovatelů. Zároveň se internet stane komoditou – bude samozřejmostí. A obsah bude stále důležitější.