Podporujeme výstavbu optické sítě v Česku

Podporujeme výstavbu optické sítě v Česku

Gabriel Pešek pracuje jako manažer výstavby fixní sítě. Spolu s kolegy má za úkol dostat optiku do co nejvíce lokalit. V článku, který vznikl na základě CETIN podcastu, se dozvíte, jaké ambiciózní cíle jsme si nastavili nebo do kterých technologií investoval CETIN stovky milionů korun.

Na dnešní pozici zúročuje Gabriel Pešek více než 32 let práce v telekomunikačním byznysu. „Začal jsem hned po škole. Takže jsem byl u toho, když se SPT Telecom měnil na Telefónicu nebo když se v devadesátých letech ve velkém stavěly nové metalické sítě a ústředny. V té době se při výstavbě na mnoha místech umisťovala do země i plastová infrastruktura, kterou využíváme dodnes. Můžeme do ní snadno zafouknout optické kabely. Cílem je tuto infrastrukturu do několika let využít všude, kde je k dispozici.“

Posledních pět let stavěl CETIN optiku především ve městech. Aktuálně výstavba přechází do druhé fáze, to znamená i do rodinných domů a vesnic. Naším cílem je dostat k lidem kvalitní připojení co nejrychleji.

CETIN je dnes efektivnější a rychlejší než kdy dřív

Gabriel po svém nástupu pomohl nastartovat změny ve výstavbě. „Aby byla efektivnější, rychlejší a levnější. Díky tomu se můžeme dostat do co nejvíce lokalit,“ vysvětlil.

Celkem máme vybraný velký počet lokalit, kam chceme optiku do tří let dostat. „Je to výzva. Musíme změnit spoustu interních procesů včetně spolupráce s externím světem. Rádi bychom připojili každou hájenku, ale to nám bohužel nikdo nezaplatí.“

Spolupráce se starosty je pro náš klíčová

„Když se dozvíme, že se v nějakém městě nebo obci plánuje třeba výměna veřejného osvětlení, snažíme se k pracím přidat. Díky tomu tam nemusíme za pár měsíců kopat znovu. To je výhodné pro nás i pro obce. Proto se snažíme jejich požadavkům vycházet vstříc.“

Vždy je dobré, když jsou proaktivní i samotní starostové, starostky a další členové zastupitelstva. Mohou se nám sami ozvat pomocí formuláře na webu www.cetin.cz/produkty-a-sluzby/mesta-a-obce a kolegové s nimi možnosti výstavby rádi proberou.

Výstavba se vždy liší podle typu lokality. Buď využijeme zrychlený proces projekce s výrazným zapojením interních týmů, nebo se vydáme standardní cestou a oslovíme ke spolupráci externí dodavatele. „Při rozhodování bereme v úvahu i to, jak se v dané lokalitě plánuje do budoucna stavět. Vytvoření projektu trvá zpravidla šest až osmnáct měsíců.“

Hotový projekt ještě jednou zkontroluje byznysové oddělení a teprve potom se posouváme do fáze výstavby. Tu zajišťují jak interní týmy, tak externí partneři. „Spolupracujeme přibližně se čtyřiceti dodavateli, se kterými máme velmi intenzivní vztahy. Můj tým s nimi komunikuje a řídí celou výstavbu. Zároveň dohlížíme na dodržování dohodnutých pravidel a technologických postupů.“

Technologie microtrenching, macrotrenching nebo hlínopila urychlují výstavbu

Podle Gabriela se zástupci obcí často obávají nepořádku spojeného s výkopovými pracemi a dlouhodobě rozkopaných chodníků. Nové technologie nám ale umožňují tento problém alespoň částečně zmírnit. „Člověk s krumpáčem tam musí být vždy, tomu se nevyhneme. Díky moderním technologiím ale dokážeme pracovat rychleji a efektivněji. I proto CETIN v posledních letech investoval stovky milionů korun do lepší mechanizace.“

Nejčastěji využíváme různé technologie strojového kopání – například bagry, hlínopily (ozubená pila na kolečkách) nebo řízené a neřízené podvrty. „Všechny tyto metody nám pomáhají minimalizovat zásahy do terénu a urychlit výstavbu.“ Za jednu z nejefektivnějších technologií považuje microtrenching. „Je to speciální fréza, která řeže do betonu nebo asfaltu úzkou drážku. Do ní pak vkládáme plastovou infrastrukturu s optikou.“ Výhodou této metody je rychlost, minimální nepořádek a dlouhá životnost drážky, což ji dělá ideální i pro delší trasy.

Testujeme také macrotrenching – technologii vhodnou pro spojování vesnic přes pole na vzdálenosti deseti až třiceti kilometrů. „Jde o obrovský stroj – je asi pětkrát větší než ten pro microtrenching. Je také mnohem výkonnější, ale zároveň způsobuje větší zásah do terénu. Musíme proto vždy pečlivě plánovat trasu a mít správně vyznačené všechny inženýrské sítě, abychom předešli škodám.“

Je potřeba investovat do strojů i lidí

CETIN investuje nejen do moderní mechanizace, ale i do lidí. „Nabrali jsme nové technické pracovníky, kteří posílí naše interní týmy.“

Jakmile je v dané lokalitě výstavba dokončená, vstupuje celý proces do finální fáze – té pro zákazníky nejdůležitější. „Po dokončení všech interních procesů se lokalita označí za připravenou a nabídne se operátorům. Ti pak mohou zákazníkům začít poskytovat své služby.“

Kvalitních lidí je nedostatek

Do našich týmů výstavby hledáme muže i ženy alespoň s lehce technickým zaměřením. „Rádi dáme šanci každému, kdo má chuť pracovat.“

Ideální kandidáti jsou absolventi průmyslové školy nebo technického učiliště. „Vyplatí se nám těmto lidem věnovat čas a ukázat jim, že tahle práce má smysl. Máme kapacitu je tři měsíce intenzivně zaučovat.“

Práce na výstavbě podle Gabriela rozhodně není monotónní, protože jí většina probíhá venku. „Nehledáme lidi na výkopové práce, na to máme externí firmy. Potřebujeme kolegy, kteří budou obsluhovat stroje na microtrenching nebo macrotrenching, bagry či protlaky. A také zaměstnance, kteří zvládnou svářet vlákna nebo číst výkresy a vědět, jak má být síť v dané vesnici postavená.“

A co je podle Gabriela na práci v CETIN týmu výstavby úplně nejlepší? „Je skvělý pocit vidět, kde všude jsme pomohli postavit stabilní a extrémně rychlé připojení. Když vím, že tam jsou dnes spokojení zákazníci, dává mi to celé smysl.“ Více informací o kariérních možnostech v CETIN najdete na webu: www.cetin.cz/kariera